Hong Kong’da sosyal girişimcilikle büyüyen sağlıklı yemek felsefesi

Hong Kong’da sosyal girişimcilikle büyüyen sağlıklı yemek felsefesi

David Yeung tarafından Hong Kong’da kurulan sosyal girişim Green Monday, yarattığı etkiyle ilham veriyor…

Dünyanın her yerinde birbirinden ilginç fikirlerle kamuoyunun karşısına çıkan sosyal girişimlerden biri de Green Monday (Yeşil Pazartesi). David Yeung tarafından Hong Kong’da kurulan sosyal girişimin hedefleri iklim değişikliği, küresel gıda güvensizliği ve halk sağlığı sorunlarıyla mücadele şeklinde sıralanıyor. Yaratılan etki ve gelişim ise olağanüstü…

Hong Kong’da okullar, catering şirketleri ve restoran zincirleriyle yürütülen iş birliği neticesinde toplamda 1,6 milyon kişiye haftada 1 gün (Pazartesi’leri) vejeteryan yemek sunuluyor. Böylelikle beslenme alışkanlıklarına sağlıklı ve yeni bir bakış açısı getiriliyor.

Sadece Hong Kong’ta değil 30’dan fazla ülkede faaliyetlerini sürdüren Green Monday, sebze ağırlıklı yemek felsefesinin hali hazırda yoğun ilgi gördüğü bölgelerde konuyu aslında sistematik hale getiriyor. Bu oldukça başarılı fikirle Schwab Vakfı yılın sosyal girişimleri arasında da yer alan Green Monday’in dünya genelinde benzer projelere de fikir önderliği oluşturduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar