Kullanmadığınız giysileri bağışlayabileceğiniz 10 platform

Kullanmadığınız giysileri bağışlayabileceğiniz 10 platform

Kullanmadığınız, eskidiğini veya modasının geçtiğini düşündüğünüz giysilerinizi bağışlayabileceğiniz dernek, sosyal girişim ve platformları bir araya getirdik.

‘Dolapta yeni kıyafetler için yer açmak’, günümüzde özellikle şehir yaşantısı açısından zaman zaman uygulanan bir eylem olduğuna şüphe yok. Özellikle çalışan kesim için önemli konuların başında gelen ‘giysi çeşitliliği’ oluşturmanın doğal sonuçlarından biri aynı zamanda. Elbette büyüyen çocuğunuzun giysileri de benzer şekilde evden çıkarılması gerekli bir yığın haline dönüşebilir. Peki eski, modası geçmiş, yakası yıpranmış, rengi solmuş giysileri nasıl değerlendirebilirsiniz? Elbette dışarıya çıkarıp üst üste öylece bırakmak ve birilerinin gelip almasını izlemek -her ne kadar düşük bir hijyene neden olsa da- pratik bir yol olabilir, ancak daha güvenli ve etkili çözümler de yok değil. İşte bu çözümlerden bazıları…

Sevgi Mağazası
Kullanılmayan giysilerin, muhtarlıktan fakirlik belgesi almış ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığı Sevgi Mağazası’nda evden alma hizmeti mevcut değil, gidip bırakmanız gerekiyor. Ayrıca defter, kitap gibi kırtasiye malzemeleri de bırakabilirsiniz. Yerleri Kadıköy’de ayrıntılı bilgi için: sevgimagazasi.org

Türkiye Yardımseverler Derneği
Türkiye’nin çeşitli illerinde büroları bulunan dernek, eski giysileri kabul ediyor. Ancak şunu da rica etmeyi ihmal etmiyorlar, giysilerin giyilecek durumda olması gerekli.

Kadın Koordinasyon Merkezi
Evden alma hizmeti de sunan Kadın Koordinasyon Merkezi (KKM), isim ve adresinizi bırakmanız halinde ekip gönderiyor. Ardından belirlenen giysilerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği bir proje olduğunu da belirtmekte fayda var.

Acil İhtiyaç Projesi Vakfı
Toplu gönderim üzerinden çalışan oldukça köklü bir vakıf. İletişime geçilmesi ve bunun üzerinden gönderimin sağlanması bekleniyor. Detaylar için: www.aipvakfi.org

Belediyelerin ‘Aile Destek Evleri’
Birçok belediyede bulunan Aile Destek Evleri, eski giysilerin bağışlanabileceği son derece etkin platformlar sunuyor. Evden alım hizmeti sunuluyor. Ayrıca sadece kişiler değil, tekstil şirketleri, vb tarafından yapılan gönderimler de kabul ediliyor.

Aşhane
Türkiye’nin en iyi sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Aşhane, ‘Komşum Aç Yatmayacak’ mottosuyla hizmet veriyor. Platformla sosyal medya hesapları üzerinden iletişime geçerek kullanmadığınız giysileri bağışlayabiliyorsunuz.

Belediye Kumbaraları
Belediyelerin eski/kullanılmayan giysiler için belli bölgelere konumlandırdıkları kumbaralar mevcut. Sayıları her ne kadar az olsa da (Şişli’de Cevahir AVM önü, Ataşehir, Maltepe Belediyeleri, vb) etkili bir yol olduğuna şüphe yok.

Sosyal medya
Sosyal medyayı kullanarak eski giysilerinize talipler bulabilirsiniz. Örneğin ‘kıyafetlerimi ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak istiyorum…’ diyerek, takipçilerinizin veya onların, çevrelerindeki kişileri yönlendirmesinin yolunu açıyorsunuz. Bu noktada Instagram’ın oldukça iyi bir platform olduğunu belirtelim.

LetGO
2. El eşyaların satışında ciddi bir trend halini alan mobil uygulama LetGo, eski giysilerinizin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında etkili bir yol. Eski giysilerinizin fotoğrafını çekerek ve detaylarını (beden ölçüsü, vb) listeleyerek, ihtiyaç sahiplerinin size ulaşmasını talep edebilirsiniz.

Sahibinden.com
Sahibinden.com, Türkiye’nin en eski e-ticaret platformlarından. Pratik adımlarla ürün listelenip satış gerçekleştirilebiliyor. Satışlar için telefon veya mesajla iletişim sağlanıyor, ardından belirlenen bir yerde alışveriş/kargoyla gönderim şeklinde süreç tamamlanıyor. Bu noktada ihtiyaç sahiplerine erişim noktasında Sahibinden.com’un da bir saha yarattığı açık. Fiyatı örneğin 1 TL yaparak (daha sonra büyük ihtimalle 0’layıp) kazağınızı satışa çıkarabilir, böylelikle ekonomik gücü az alan kimselere giysilerinizi ulaştırabilirsiniz.

316 yorumlar

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar