Yedi yıl sonra Londra’da hiç atık olmayacak

Yedi yıl sonra Londra’da hiç atık olmayacak

Londra belediye başkanı Sadiq Khan’ın “Dünyanın En Yeşil Şehri” planı doğrultusunda hazırlanan düzenlemeyle Londra’nın hedefi 2026 yılı itibarıyla “sıfır atık şehir” olmak.

Toplu taşıma araçlarının yaydığı emisyon ve akıllı şehirler üzerine çalışmalar yapan Londra Belediyesi, sıfır atık şehir olmakla ilgili hedefine akıllı atık yönetimini ve sıfır atık stratejisini ekledi. Bu planla amaç sürdürülebilir, çevreci ve küresel ısınmanın etkilerini azaltabilecek çözümler üzerinde yoğunlaşmak. Yapılan tahminlerle 2026 yılında Londra’nın atık depolama alanlarının yetersiz kalacak olması, yerel yönetimi bu yönde daha kararlı adımlar atmaya zorluyor. Günümüzdeki “Lineer Ekonomi” tüketim biçimi yüzünden Londra’da her yıl 7 milyon ton atık üretiliyor ve bu durum şehir için artık sürdürülebilir değil.

Sıfır atık şehir planının amacı hali hazırda yüzde 52 olan geri dönüşüm oranını yüzde 65’e çıkarmak ve bununla birlikte döngüsel ekonomi sistemiyle açığa çıkan atıkların yeniden kullanılması. Başlangıç olarak ise 33 yerel yetkili ile beraber başlatılacak olan organik atık toplama ve altı farklı dönüşüm materyallerini kategorize etme hedefin ilk aşamalarından. Sonrasında ise atık üretimini azaltmak için Londra halkı, atık yönetimi alanında uzman kişiler ve işletmelerle beraber çalışılması, geri dönüşüm oranının artırılması, atık aktivitelerinin oluşturduğu çevresel etkinin azaltılması ve Londra’nın atıklarını iyi yönetmesi hedefleniyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar