Doğru KSS programını oluşturmak

Doğru KSS programını oluşturmak

Kurumsal sosyal sorumluluğu (KSS) benimseyen ve yeni kurulan şirketlerle birlikte, iş ahlakı yapısal bir değişim geçirmeye devam ediyor. ABD şirketlerinin çoğunluğu artık iş modellerine KSS’yi dahil ediyor. Harvard Business School Online’ın bulgularına göre, 2011’de S&P 500 endeksindeki şirketler arasından bir KSS raporu yayınlayanların oranı yüzde 20’yken, 2019’da bu oran tahmini olarak yüzde 90’a çıkmış gözüküyor.

Günümüz işletmelerinin hâlâ kârlı olması beklense de gerçek başarıya ulaşmak için tüketiciler ve çalışanlar destekledikleri işletmelerin çevrelerindeki dünya üzerinde her geçen gün daha fazla olumlu bir etki göstermesini istiyor. KSS’nin hızla şirketlerin SOP’sinin (standart çalışma prosedürü) temel bir bileşeni haline gelmesiyle birlikte, KSS programlarının üst yöneticiler düzeyindeki etik operasyonların ötesine geçerek, yöneticilerin ve çalışanların daha büyük topluluğa fayda sağlamak için birlikte çalıştığı amaca yönelik bir kültüre ihtiyacı doğuyor. Bu durum, eğer şirketiniz amaca yönelik bir KSS programı uygulamıyorsa, büyük olasılıkla işinizi, yatırımcılarınızı ve çalışanlarınızı kaybediyorsunuz anlamına geliyor. 

2019 Aflac KSS Araştırmasına göre, tüketicilerin yüzde 77’si “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye kendini adamış şirketleri tercih etme konusunda motive oluyor”. Aynı araştırmaya göre, Y kuşağı genç yatırımcıların yüzde 41’i, yatırım yapmaya karar vermeden önce bir şirketin toplumu ve çevreyi iyileştirmedeki rolünü araştırmaya önem veriyor. Bunun yanı sıra, Porter Novelli’nin Purpose Tracker (Amaç Takipçisi) raporundan yapılan araştırma, çalışanların %95’inin işletmelerin yalnızca hissedarlara değil, çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler ve içinde faaliyet gösterdikleri topluluklar olmak üzere tüm paydaşlarına fayda sağlaması gerektiğine inandığını ortaya koyuyor. Aynı Porter Novelli raporundan elde edilen bulgular, çalışanların %70’inin güçlü bir amacı olmayan bir şirkette çalışmayacağını söylediğini gösteriyor. O halde, KSS programınızın hem şirketinize hem de topluluğunuza uygun olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

KSS’yi şirketinizin DNA’sıyla eşleştirin

Tüketiciler ve çalışanlar, bir KSS programının yalnızca performansa dayalı mı yoksa şirket kültürünün özgün bir parçası mı olduğunu ayırt edebilir. İkinci yol, zamanla size sadık müşteriler, yatırımcılar ve bağlı çalışanlar kazandıracaktır. İşinizin küresel veya yerel topluluğun hangi yönlerini etkilediğini düşünerek işe başlayın. Bu, sizi müşteri tabanınızın ve büyük olasılıkla çalışanlarınızın ilgi alanlarına, endişelerine ve tutkularına hitap eden en anlamlı KSS programına götürecektir. Ardından, bu alanları veya sorunları etkin bir şekilde ele alan saygın kâr amacı gütmeyen kuruluşları arayın. Kültür ve misyon uyumunu belirlemek için potansiyel ortaklarla derinlemesine toplantılar yapmanın yanı sıra, birlikte çalışma deneyimlerini sormak için mevcut kurumsal ortaklarıyla iletişime geçerek her bir sivil toplum kuruluşunu tam olarak incelemeye zaman ayırın. Haber kapsamına göz atın, herhangi olumsuz bir haber olup olmadığına dikkat edin ve yıllık rapor ve finansallarını gözden geçirin.

Çalışanlarınızı en başından dahil edin

Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yayınlanan araştırma, KSS’yi kuruluşlarına dahil eden ve mesai saatleri içinde bu filantropik fırsatlara destek sağlayan şirketlerin çalışan bağlılığından daha fazla yararlandığını gösteriyor. Bu, çalışanların önemsedikleri nedenlere katkı sağlamalarıyla özgün benliklerini ifade etmelerine olanak tanıyan KSS çabalarını geliştirmek anlamına geliyor. Şirketinizin KSS programının bu faydaları sağladığından emin olmak için çalışanlarınızı en başından dahil edin.

Önemsedikleri nedenleri ve sorunları keşfetmek için çalışanlarına fikirlerini soran ve daha sonra bu bulguları şirketin DNA’sına uygun doğru bir kâr amacı gütmeyen kuruluşla eşleştiren kurumlar, KSS programlarında daha başarılı oluyor. Ayrıca, çalışanlara KSS uygulamalarına katılmaları için birçok fırsat sağlamak da kritik bir rol oynuyor.

Özelleştirilmiş bir KSS programı oluşturmak için kâr amacı gütmeyen iş ortağınızla çalışın

Günümüzün en başarılı kâr amacı gütmeyen liderleri, kurumsal filantropinin bağıştan daha fazlası olduğunu anlıyor. Rollerinin, yalnızca özgecil etki yaratmayacak, aynı zamanda marka bilinirliği, eşitlik ve sadakat oluşturmalarına ve çalışanların katılımını sağlayıp, onları elde tutmalarına yardımcı olacak anlamlı KSS programları tasarlamalarına yardımcı olmak için ortaklarıyla yan yana gelmek olduğunu fark ediyor. Bu sebeple, işletmeniz için en iyi sonucu veren özelleştirilmiş bir KSS programı tasarlama konusunda bir sivil toplum kuruluşundan ekibinizle işbirliği yapmasını istemekten çekinmeyin.

Tüketicilerin, çalışanların ve yatırımcıların satın aldıkları, çalıştıkları ve yatırım yaptıkları şirketlerden özgünlük ve amaç istedikleri bir zamanda yaşıyoruz. Stratejik ve sağlam bir KSS programı; değerlerinizi ve olumlu etkinizi, işinizi destekleyenlere iletmenin ve şirketiniz, paydaşlarınız ve toplum arasında uzun süreli, karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler yaratmanın güçlü bir yolu olarak kendini gösteriyor.


Kaynak: https://www.forbes.com/sites/forbesnonprofitcouncil/2021/09/02/want-loyal-customers-and-employees-build-the-right-csr-program/?sh=5655a285620e

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar