Nielsen, TV reklamlarında engelliliğin büyük ölçüde göz ardı edildiğini saptadı

Nielsen, TV reklamlarında engelliliğin büyük ölçüde göz ardı edildiğini saptadı

Televizyon reytingleri konusunda tanınmış bir şirket olan Nielsen, Şubat 2021’de kablo kanallarında ve yayın istasyonlarında prime time olarak yayınlanan yaklaşık 45 bin reklamın verilerini analiz etti. Yeni araştırmalara göre, demografik yapı incelendiğinde nüfusun dörtte birinden fazlasını oluşturan engelli insanlara, televizyon reklamlarında sadece yüzde 1 oranında yer veriliyor.

İncelenen reklamlar içinde yalnızca 6 binin temalar, görseller veya konular aracılığıyla engellilik haline atıfta bulunduğu ve televizyon reklamlarına yapılan harcamaların sadece yüzde 3’ünü oluşturduğu tespit edildi.

Engellileri içeren ilanların yarısından fazlası sağlık ve kişisel bakım kategorileri içinde yer aldı ve reklamların büyük çoğunluğu ilaç firmaları tarafından verildi.

Raporda, aktif tüketici hedefi dikkate alındığında, engellilik halinin olağan marka mesajlarına dahil edilme fırsatının kaçırılmasının maliyetli olabileceği belirtildi.

Reklamcılar, mesajlarına engelli olgusunu dahil etmeyerek nüfusun büyük bir bölümünü görmezden gelmekle kalmıyor, aynı zamanda engelliği daha olağan ve görünür hale getirerek, bu konudaki toplumsal ve sosyal damgaları da yıkma fırsatını kaçırmış oluyorlar.

Küresel pazarlama iletişim ajansında tasarım ve erişilebilirlik direktörü olarak görev yapan ve kendisi de engelli olan Christina Mallon, reklamcıların daha geniş bir bakış açısına sahip olmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Birçok marka engelli insanları reklamlara dahil etme ve irtibatlandırma ihtiyacını benimsiyor. Ancak yaratıcı içeriğe sahip reklamlarda, engellerimizin ötesinde kim olduğumuz için görünmemiz gerekiyor, diyerek sözlerini tamamlıyor.

Kaynak:

https://urldefense.com/v3/__https:/coneinc.us1.list-manage.com/track/click?u=f35c4e35d5e189952bfa57056&id=40bdcbc155&e=b93872342f__;!!HhhKMSGjjQV-!uwCNEjdRoGSywLrW93Wo6LMss6ixhINA4aJbyHxprfkZ2Z-EtNZ_iRqMeJqHATfIvaciCbYZ$

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar