Microsoft‘un karbonsuz enerjiyle çalışan yeni veri merkezi hizmete açıldı

Microsoft‘un karbonsuz enerjiyle çalışan yeni veri merkezi hizmete açıldı

Microsoft, işletmelerin bulut iş yüklerini yüzde 100 karbonsuz enerjiyle çalışan veri merkezlerinde korunmasını sağlayan, yeni sürdürülebilir merkezinin lansmanını yaptı. İsveç’teki yeni ofis alanları Gavle, Sandviken ve Staffanstrop’ta üç bölgeden oluşuyor.

Yeni veri merkezleri, şirketin temiz enerji kullanımını artırmaya yönelik iklim odaklı taahhüdünün içinde yer alan hedeflerden biri olarak açıklanıyor. Microsoft, 2025 yılına kadar küresel çapta tüm binalarında ve veri merkezlerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmayı hedefliyor.

Ayrıca Microsoft, kullanıcılarının bulut kullanımlarının etkisini ölçmelerini sağlayan kapsamlı gösterge panosunu da müşterileriyle ilk kez buluşturuyor.

Şirket, İsveç’teki yeni veri merkezinin, elektrik sağlayıcısı Vattenfall ile 7/24 enerji eşleştirme ortaklığı yoluyla karbon emisyonlarını azaltmaya, sıfır atık sertifikası almaya ve yüzde 100 karbonsuz enerjiyle çalışmaya kararlı olduğunu belirtiyor. Bu uygulama, yenilenebilir enerji üretim ve tüketimini kısa süreli artışlarla eşleştirmek, şirketler tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarının daha eksiksiz kullanımını sağlamak ve iklim etkisi konularında şeffaflık yaratmak için tasarlandı.

Microsoft ayrıca, aralarında bp, Enlight Renewable Energy, European Energy, NTR, Prime Capital ve wpd’nin de bulunduğu birçok şirketle yenilenebilir enerji proje anlaşmaları yaptığını belirtiyor.

Bölge için Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) Altın sertifikası hedefinin olduğunu, enerji ve su gibi kaynakların korunmasını sağlarken daha az atık üretmeyi ve sağlığı desteklemeyi amaçladığını belirtiyor.

Kaynak:

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar