Kimse kimsesiz olmayacak

Kimse kimsesiz olmayacak

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek üzere harekete geçen Bodrum Cargo Kurucusu Tuba Kadik, Kimse Kimsesiz Olmasın projesi için herkesi hayaline ortak olmaya çağırıyor. Peki nedir bu Kimse Kimsesiz Olmasın? Kadik ile projenin detaylarını konuştuk.

Hayata geçirmek istediğiniz Kimse Kimsesiz Olmasın projesi nedir?

Kimse Kimsesiz Olmasın projesi aslında benim çocukluğumdan beri hayalini kurduğum bir şeydi. Bu projenin amacı, ömrünün başlangıcındaki bireyler ile ömrünün son aşamalarına yaklaşan bireylerin bir aile olmasını, kimsesizlik ve yalnızlık gibi duyguları hissetmemelerini, huzur evinde yaşayan büyüklerimizin birikim ve tecrübelerini kimsesiz çocuk evlerindeki çocuklarla paylaşmalarını ve onlara büyükanne/büyükbaba olmalarını, böylelikle birbirlerini tamamlamalarını amaçlıyor.

Bu dediklerinizi nasıl bir yapıda hayata geçireceksiniz?

Birgün Amerika’da bir huzurevinde kreş açıldığına dair bir haber okudum. Benim projemde de büyük bir arazi üzerinde kimsesiz çocuklar için bir ev ve bir huzurevi olacak. Ayrıca bu iki binayı birleştiren bir sosyal alan yer alacak. Bütün yemekler aynı sofrada olsun, çocuklar aile hissiyatını, büyükler de çocuk veya torun sevgisini yaşasın istiyorum. Ortak alanda müzik, dil, el sanatları gibi pek çok atölye çalışmalarının yapılmasını planlıyorum. Çevremde bu iş için şimdiden gönüllü olan pek çok arkadaşım var.

Bu proje fikri nasıl çıktı ortaya?

Ben boşanmış bir ailenin çocuğuyum. Beni babaannem büyüttü ve yaşlılara karşı çok büyük bir hürmetim vardır. Zaman zaman huzurevlerine giderdim, bir zaman sonra babamın huzurevinde kalan teyzesinin vasisi oldum ve çok daha fazla gitmeye başladım. Her hafta sonu onu ziyarete gider ve oradaki tüm yaşlılarla sohbet ederdim. O yüzden huzurevleri benim için çok değerli. Öte yandan ailemden uzak ve eksik duygularla büyüdüm. Bu yüzden çocuklar konusunda çok hassas ve duyarlıyım. Bir çocuğun eksik duygularla büyümesini biliyorum. Benim için çocukların sevgi ve aileyle birlikte büyümeleri çok önemli. Çocuklara karşı büyük bir sevgim var. Her çocuğun iyi yetişip topluma faydalı birer birey olmalarını istiyorum. Dolayısıyla hem çocuklar hem yaşlılarımız için ortak bir proje düşündüm ve bu ortaya çıktı.

Neden kimse kimsesiz olmasın diyorsunuz?

İnsanı depresyona sürükleyen en önemli olgulardan biri kendini yalnız hissetmesi. Salgın nedeniyle kendimizi daha da depresif hissediyoruz. Bizim belki sadece bir dönem hissettiğimiz bu duyguyu, bir de kimsesiz çocuklar adına bir anlık düşünmenizi rica ediyorum. Dünyada her şey çift olarak yaratılmıştır: kuzey-güney kutbu, yaz-kış, sıcak-soğuk gibi, hatta insan bedeninde dahi her şey çifttir: iki göz, iki el, burun iki kanatlı ama bir tek kalp tektir. Bu kalbin çifti ise sadece başka bir kalp ile buluştuğu zaman tamamlanıyor. İşte tam da bu nedenle kimse kimsesiz olmasın diyorum, tek kalan kalpleri birleştirmek için.

Sosyal sorumluluk konusunda nasıl çalışmalar yaptınız?

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerine oldukça önem veriyorum. Bugüne kadar pek çok köy okulu projesini destekledim ve okul kütüphanelerine kitap bağışlarında bulundum.

Selin Babacan
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar