İşitme engelliler için ‘Bir Yudum Kitap’

İşitme engelliler için ‘Bir Yudum Kitap’

Bir Yudum Kitap isimli girişim, işitme engelli kitapseverler için kitaplardan 5 dakikalık pasajları videolar halinde sunan sosyal bir girişim.

Aralık 2015’ten bu yana yüz binlerce insanı güne kitapla başlatan Biryudumkitap ve Türk İşaret Dili (TİD) ile işitme engelli – sağır bireylere matematik anlatan Anlatan Eller adlı iki sosyal girişim, kitaplardan ve edebiyat dergilerinden 5 dakikalık pasajları videolar halinde sunan sosyal bir projeyi #KitaplarEngelTanımaz adıyla hayata geçirdi.

Biryudumkitap, her sabah en iyi hikâyelerden ve romanlardan 5 dakikada okuyabileceğiniz en iyi pasajları e-posta kutunuza gönderen bir sosyal girişim.

‘Her sabah bir yudum kahve, bir yudum kitap kalbe iyi gelir’ fikri ile yola çıkan Biryudumkitap , sosyal medya üzerinden yüzlerce aboneye ulaşmayı başardı.

Okumaya zaman bulamama, ne okuyacağını bilememe gibi sorunları çözmeye odaklanan Biryudumkitap, popülarite amacı gütmeden yalnızca edebiyat kaygısıyla hareket ediyor.

Yalnızca edebiyat dünyasının tanınmış yazarlarının yayımlanmadığı bu girişim, genç kalemlerin de eserlerinden pasajlar yayımlıyor. Türk Edebiyatı’nın ağırlıklı olarak yayımlanmasına ek olarak dünya edebiyatından da eserler yayımlanıyor.

Girişim, son olarak Anlatan Eller ile birlikte işitme engelli – sağır bireyler için özel olarak hazırlanmış hizmet sunmaya başladı. Bu hizmet kapsamında işitme engelli üyelere beşer dakikalık hikayeler video olarak gönderiliyor. Bu inisiyatif, ilk olarak yine bir diğer sosyal girişim olan Askıda Ne Var? isimli sosyal girişimin kurucusu Oğuzhan Canım tarafından yazılan Müjgân isimli hikayeyi Türk İşaret Dili (TİD) ile yayınladı.

Biryudumkitap ve Anlatan Eller iş birliği ile hayata geçirilen projenin Türkiye’de benzer adımlar atılması için güzel bir örnek teşkil ediyor.

#KitaplarEngelTanımaz projesinin ilk videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Sisteme abone olmak isteyenlerin www.biryudumkitap.com üzerinden e-posta adresini bırakması gerekiyor.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar