Givin ile eşyalarla bireysel bağış ortalaması yükseldi

Givin ile eşyalarla bireysel bağış ortalaması yükseldi

Evde kullanılmayan eşyaları, sivil toplum kuruluşlarının bağışa dönüştüren Givin uygulamasına dört ay içinde toplam 80 bin TL değerinde ürün yüklendi.

Türkiye’nin sivil toplum kuruluşlarına destek için geliştirilmiş ilk mobil uygulaması ve yenilikçi iş modeli olan Givin, henüz dört aylık bir uygulama olmasına rağmen sosyal fayda alanında güçlü bir potansiyele sahip olduğunu ortaya çıkardı. Evde kullanılmayan eşyaların eğitim alanındaki sivil toplum kuruluşları için fona dönüşmesi amacıyla satışa çıkarılan uygulamaya, fazla kullanıcının sayısı 5.300’e ulaştı. Geliri bağışlanmak üzere toplamda 80 bin TL değerinde ürün yükledi. Kullanıcılar, geliri bağışlanmak üzere, ortalama 230 TL’lik eşya listelemesi gerçekleştirildi.

acikacik.org verilerine göre, 2015 yılında sivil toplum kuruluşlarına yapılan ortalama 70 TL’lik bağışın üç katından daha fazlasına ulaştı. Şimdiye kadar Givin’de bir kullanıcı ortalamada, kullanmadığı üç eşyasını vermek için listeledi ve listelenen eşyaların yüzde 29’u yeni sahiplerini bularak bağışa dönüştü. Satın alınan her ürünün bütün geliri TEGV, TOG, Koruncuk, TOÇEV ve Tohum Otizm Vakfı’na aktarıldığı, Alışverişin en “iyi” hali” olarak lanse edilen Givin’deki ortalama 80 TL’lik alışverişler sayesinde eğitime şimdiden 15 bin liralık destek işlemi gerçekleştirildi.

Givin uygulamasının “Projeler” ekranında gerçekleşen bağışların yarattığı sosyal etkiyi canlı olarak göstermesiyle de kullanıcılara yeni bir özellik sunuyor. Givin’de, elektronikten ev eşyasına, giyim ve aksesuardan spor ve hobi eşyalarına kadar kullanılmayan her eşya verilerek ya da beğenilen eşyalar satın alınarak eğitime desteğe dönüşüyor.

Givin’in kurucu ortağı Başak Süer, Givin ile eğitime desteği, bağışı özgürleştirerek ortaya ciddi bir potansiyel çıkardık. Hepimizin, cebimizden para çıkmadan bile katkı sağlayabileceği, hoşumuza giden bir ürünü satın alırken bile destek olabilinen, şeffaf, destekçi merkezli bir platform sunduklarını söyledi. Henüz yolun çok başında olduklarını belirten Süer, seslerini daha güçlü bir şekilde duyurduklarında ortaya çıkacak rakamların da artacağını söyledi.

Süer, eğitimi ve yenilikçiliği destekleyen kurumlarla iş birliklerine de açıl olduklarının da altını çizdi.

1 comment

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

1 Comment

En Son Makaleler

Videolar