Çiftçilerin dijital yardımcıları

Çiftçilerin dijital yardımcıları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte girişimci yeni fikirleri ile bir çok kişiye fayda sağlayacak girişimler yapıyorlar. Tülin Akın da bu girişimcilerden biri. 

Ülkemizin büyük şehirler dışında kalan kısımları genel olarak geçimlerini tarım ve hayvancılık yaparak karşılıyorlar. Fakat bu konularda bilinen yanlışlar, elde edilecek ürünlerin kalitelerini düşürerek, çiftçilerin kazanç beklentilerini karşılayamamasına neden oluyor.

Tülin Akın, Tabit (Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti.) firmasını 2004 yılında kurmuş. Kurmuş olduğu firmanın www.tarimsalpazarlama.com ve www.tarim.com.tr olmak üzere iki adet de platformu bulunuyor. Bu girişimin amacı, teknolojinin nimetlerini kullanarak daha fazla sayıda tarımla uğraşan kişiye ulaşabilmek, onlara tarımsal üretimle ilgili bilgi verebilmek, sorunlarını çözebilmek, verimliliklerini arttırmak ve karlılıklarını arttırabilmektir.

Tabit, uluslararası başarıları sonucu 2014 yılında “Barış İçin İş” dalında Nobel’e de aday gösterilmiştir. Bunun yanı sıra Tabit’in Vodafone ile gerçekleştirdiği işbirliği olan Akıllı Köy Projesi ile tarımla uğraşan kişilere ulaşmanın yanı sıra, çevre kirliliğine sebep olabilecek her türlü davranışı da azaltmak için çalışıyorlar.

Tabit’in öncülüğünde bir diğer uygulamalardan biri de Kadın Çiftçi Girişimcilik Projesidir. Bu proje ile tarımda kadın istihdamını arttırarak, iş hayatında kadınların da yer alması amaçlanmıştır.

Tabit hakkında detaylı bilgi almak için – tabit.com.tr

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar