Avon, tüm kadınlar için bir kez daha #Evdesinamayalnızdeğilsin diyor

Avon, tüm kadınlar için bir kez daha #Evdesinamayalnızdeğilsin diyor

Avon, tüm dünyayı cinsiyet temelli şiddeti çevreleyen sessizliği bozmaya çağırıyor. Bu çağrı, yıl başındaki karantinalar sırasında aile içi şiddet vakalarının yüzde 20 arttığı sonucundan yola çıkarak yaşanacak ikinci kısıtlama sürecinde kadına yönelik şiddet vakalarının yeniden artışa sebep olacağı endişesinden yola çıkarak yapıldı. Avon, bir kez daha şiddet gördükleri kişi ile karantinada kalmak zorunda olan kadınlara yardım etmenin yollarını arıyor.

BM’nin her üç aylık karantina için 15 milyon ekstra kadına yönelik şiddet vakası öngörmesiyle birlikte, aile içi şiddet, bu yılın başlarında yaşadığımız kısıtlamaların başlangıcından bu yana bir ‘gölge salgın’ olarak adlandırılıyor.

Avon Vakfı karantinaların ilk döneminde aile içi şiddete uğrayan kadın ve çocuklara yardım için faaliyet gösteren 37 ülkede 50 sivil toplum kuruluşu için bağışladığı 1 milyon dolarlık bağış kampanyası gerçekleştirdi. Kampanyanın ikinci adımı olarak planlanan bağış kampanyasının hedefi ise daha çok mağdur kadının hayatına dokunabilmek olacak.

Avon ayrıca cinsiyete dayalı şiddetten etkilenen çalışanları destekleyen “Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü”’nü de hayata geçirdi. Protokol, çalışanları cinsiyete dayalı şiddete karşı duyarlı hale getirmeyi, farkındalık yaratmayı, sessizlik duvarını yıkmayı ve şiddete maruz kalan bireyleri desteklemeyi taahhüt ediyor.

Bu alanda 15 yıllı aşkın süredir çalışmalarına devam eden Avon, çalışanlarına hukuki danışmanlıktan psikolojik desteğe ve danışmanlığa kadar çeşitli alanlarda destek sağlayacak. Bu protokol için dünya genelinde STK ortaklarıyla ve küresel ağıyla yakın bir şekilde çalışacak. Cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan herhangi bir çalışan, yardım ve destek aramalarına yardımcı olmak için izin alma hakkına da sahip olacak. Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü ile benzer girişimleri uygulamak ve çalışanlarını cinsiyete dayalı şiddete karşı korumak isteyen diğer kuruluşlar için bir şablon olarak açık kaynak olacak ve çevrimiçi olarak erişilebilir olacak.

Avon olarak hem dünyada hem de Türkiye’de kadına yönelik şiddetle mücadele etmek amacıyla uzun yıllardır çeşitli çalışmalarla kadınlara destek verdiklerine vurgu yapan Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül; “Pandemi döneminin görünmeyen yüzü ne yazık ki artan aile içi şiddet olayları. Pandemi sürecinde “evde kalmak” bir sağlık tedbirinin zorunlu hali, kadınlar kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamak durumunda. Şiddet olaylarına dur demek amacıyla Evdesin Ama Yalnız Değilsin kampanyasını başlattık. Globalde yürütülen bağış kampanyası kapsamda Türkiye’de de KAMER Kadın Merkezi Eğitim Üretim Danışma ve Dayanışma Vakfı ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’na (TKDF) toplam 100 bin USD bağış gerçekleştirdik. Tüm devlet yetkililerine işbirliği yapmak üzere mektup gönderdik… İşbirliği kapsamında; sığınma evleri ve yardım hatları gibi aile içi şiddet riski altındaki kadın ve çocukları destekleyen hizmetlere finansman sağlamak, halkı bilinçlendirme kampanyaları gerçekleştirmek ve Alo 183 Sosyal Destek Hattı’na ulaşım desteği istedik. Projenin ikinci fazında ise yine Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile yardım bekleyen kadınlara destek olmaya devam edeceğiz.”

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar