“Amacımız kadınların karşısına çıkan tabuları yıkmak”

“Amacımız kadınların karşısına çıkan tabuları yıkmak”

 “Kadınlar isterse yapar” felsefesiyle futboldaki tabuları yıkmak üzere harekete geçen Kotex, futbol sahasından başlayarak topluma yayılacak bir dönüşümü hedefleyen Kızlar Sahada’nın projesine önemli bir destek veriyor. Kimberly-Clark Türkiye Genel Müdürü Sibel Demir, Kızlar Sahada ile iş birliklerini ve Kotex’in sosyal sorumluluk anlayışını anlattı.

Kızlar Sahada ile iş birliğiniz ne zaman başladı?
Kotex olarak sosyal sorumluluk çalışmalarımızı, şirketimizin kurulduğu 1989 yılından bugüne dek “kadınlar isterse yapar” felsefesiyle hayata geçirdik. Amacımız her zaman kadınların karşısına çıkan tabuları yıkmak oldu. Kızlar Sahada ile iş birliğimiz de Anadolu’da olduğu kadar büyük şehirlerde de çeşitli klişelere sıkışmış olan futboldaki tabuları yıkarak “Kadınlar isterse futbol da oynar; hem de çok iyi oynar” demek istedik. Bu amaçla Kızlar Sahada ile bir iş birliği yaparak 2019 yılında Malatya Kızlar Futbol Takımı’nın sponsorluğuyla yola çıktık ve etki alanımıza bu yıl dört şehri daha ekledik. Kayseri’de Kayseri Gençlerbirliği Spor Kulübü, Ordu’da Orduspor 1967 Futbol İşletmeciliği ve Spor Kulübü, Denizli’de Horozkent Spor Kulübü ve Samsun’da İlkadım Belediyesi Yabancılar Pazarı Spor Kulübü takımlarının da sponsorluğunu üstlendik.

Proje kapsamında neler yapıyorsunuz?
Bu projemizi, klasik sponsorluğun ötesinde bir deneyim sunarak hem kadın sporcularımız için hem de onların ekosisteminde yer alan herkes için daha da özel bir hale getirdik. Hazırladığımız program kapsamında sporcularımıza futbol tekniklerinin yanı sıra A takım oyuncularına özel tasarlanmış olan Futbolcu Gelişim Programı’nı ulaştırıyoruz. Ayrıca kadın sporcularımıza ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, ‘Başarı için Psikolojik Dayanıklılık’, ‘Kişisel Marka Olma’, ‘Kariyer Yönetimi’ gibi çeşitli alanlarda eğitim ve koçluk vererek oyuncuların kişisel yetkinliklerinin ve kariyer gelişim becerilerinin artırılmasını hedefliyoruz. Futbolun futboldan çok daha fazlası olduğu anlayışıyla Kotex’in sponsoru olduğu takımlardaki kadın futbolcuların yanı sıra antrenörler ve sporcu ailelerine de bir yıl süreyle, yerinde ve online eğitimler vererek, sporculara hayata tutunabilecekleri pek çok beceri kazandırmayı planlıyoruz.

Özellikle kadın futboluna odaklanmanızın nedeni nedir?
Sektörümüzdeki klişe ve önyargıları yıkmayı hedefleyen, tüketicisine cesur, farklı, modern ve ön kabullerden bağımsız bir iletişim diliyle yaklaşıyoruz. Bu yaklaşımımızı hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok yerinde erkek sporu olarak kabul edilen kadın futboluna odaklanarak göstermek istedik. Aynı zamanda futbol branşının, kadınların isterse her konunun hakkından gelebileceğinin gösterebilmesi adına da sembolik bir anlam taşıdığına inanıyoruz.

Bir sosyal sorumluluk projesine destek verirken öncelikle nelere dikkat ediyorsunuz?
Kotex olarak, sosyal sorumluluk projelerine destek verirken öncelikle projenin iyi tanımlanmış ve kadının sosyal toplum içindeki gelişimini desteklemeye yönelik bir odağının olmasını, kapsayıcı ve bütünsel olmasını, toplumsal bir fayda sağlayacak olmasını gözetiyoruz. Projenin iyi planlanmış bir yol haritası olması ve projeyle elde edilmek istenen pozitif gelişmenin iyi tanımlanarak ölçümlenmesinin projeden sağlanacak faydanın en üst düzeyde gerçekleşmesini destekleyeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, sosyal sorumluluk projelerinde çalışılmak istenilen alanlarda tecrübe sahibi olan, konusunda uzmanlaşmış, aynı amaçta birleştiğimiz ve birlikte iyi yol arkadaşlığı yapabileceğimiz iş ortaklarıyla çalışmak sağlanacak değeri artıracaktır.

Önümüzdeki süreçte farklı sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?
Kotex olarak, uzun yıllardır kadının gelişimini destekleyen projeleri hayata geçiriyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Bize göre, sosyal sorumluluk projelerinde sağlanacak toplumsal faydanın etkisi, projelerin tutarlı bir şekilde sürdürülebilir olmasıyla doğru orantılı olmalıdır. Bundan yola çıkarak, şu anda üzerinde çalıştığımız ve Türkiye’de futbol oynayan kadınları desteklediğimiz projemizin kapsamını genişleterek, içeriğini zenginleştirerek önümüzdeki dönemde de devam etmeyi hedefliyoruz.

Selin Babacan
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar