Young Guru Academy ile tanışın

0

Young Guru Academy’nin görme engellilere yönelik iki başarılı projesinin sınırları Türkiye’yi aştı.

Young Guru Academy yani kısa adıyla YGA, görme engelli vatandaşlar, yetimler, yenilenebilir enerji gibi alanlarda hizmetler geliştiren bir sivil toplum kuruluşu. Küresel anlamda başarı yakalayan çok sayıda girişim sunan YGA’nın görme engelliler için akıllı baston projesi WeWalk ile akıllı telefon uygulaması Piri, sosyal sorumluluk projeleri anlamında dikkat çekiyor.

Görme engelliler için teknolojik baston

Geçtiğimiz aylarda SosyalUp’ta detaylı olarak bahsettiğimiz WeWalk, görme engellilerin daha güvenli şekilde yürümelerine imkan tanıyor. Uzun süreli kullanım için şarj edilebilir pil, mikro işlemci, dokunmatik alan, titreşim motorları, pusula, LED ve sensörleri ile fonksiyonel bir deneyim sunuyor.

Gezginler için mobil uygulama Piri

Piri ise YGA çatı altındaki POI Labs tarafından özellikle görme engelliler için geliştirildi. Bir harita üzerinde seçilen rota üzerindeki önemli noktalar hakkındaki bilgileri sesli olarak anlatan uygulama, sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde ilgi görüyor.

Uygulamada öne çıkan bir özellik olarak anlatımlar tanınmış isimler tarafından yapılıyor. Görme engellilerin yanı sıra tarih ve yeni yerleri tanımaya meraklı herkes tarafından kullanılabilen yapısıyla dikkat çekiyor.

Uygulama, iOS ve Android cihazlar için ücretsiz olarak indirilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.