Görme engelliler için akıllı baston

1

Gün geçtikçe gelişen teknoloji ürünleri hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu bahsedeceğimiz sosyal girişim de görme engeller için üretilmiş, hayatlarını kolaylaştırabilecek bir akıllı baston.

Bildiğimiz üzere özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde engelliler için yaşam biraz daha zor olabiliyor. Çünkü şehir planlamasında engelli vatandaşlar için projeler geliştirilmiyor, ya da bu projeler “engeli” olmayan vatandaşlar tarafından kullanılarak engellilerin yaşam alanı suistimal edilebiliyor.

WeWalk, Arıkovanı’nın yardımlarıyla hayata geçirilen bir proje. Bu proje 2016 yılında bir hackhaton ile başlıyor. Daha sonrasında ürünün ar-ge çalışması, endüstriyel çalışma ve fonlama çalışmaları sonucunda kullanıma hazır hale geliyor.

WeWalk’ı basitçe anlamak gerekirse;

  • Üzerinde belirlenen uzaklıkları algılayan bir sensör bulunmakta ve bu sensör baş ve göğüs hizasında, kişilerin önüne çıkabilecek engelleri algılayabiliyor.
  • Cihaza, telefonunuzun bluetooth’u ile bağlanarak komutlar verebiliyorsunuz. Böylelikle komut vermek için telefonunuzla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca kapalı alanlarda telefonunuza WeWalk sayesinde gelen navigasyon özelliğini kullanabiliyorsunuz.
  • Uzun süre dayanabilen bir şarj kapasitesi de bulunmakta. Cihazı USB girişi sayesinde kolaylıkla, dilediğiniz yerde şarj edebiliyorsunuz.
  • Ayrıca WeWalk, açık kaynak kodlu yapısı sayesinde özgürce kodlanabilir. Bu sayede geliştiriciler bu cihaz için bir çok uygulama geliştirebilirler.

Bu girişimde Vestel’de teknik desteklerini WeWalk ekibinden esirgememiş. Ürünün gelişim ve üretim aşamalarındaki süreçte ekibin bir parçası olarak destek vermiş.

Umarız ki WeWalk, gelecekte hayata geçirilecek projeler için öncü olur ve engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak girişimler gün geçtikçe artmaya devam eder.

Detaylar – WeWalk

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.