Antalya’da gıda bankası kuruldu

0

Antalya’da yeni bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçirildi ve Muratpaşa ilçesinde kurulan gıda bankası ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunuldu.

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi ile Gıda Kurtarma Derneği arasındaki işbirliği ile ilçedeki ihtiyaç sahiplerinin yararlanabileceği gıda bankası kuruldu. Vatandaşların ücretsiz olarak faydalanabileceği gıda bankası, ‘FazlaGıda’ adını alan sosyal sorumluluk hareketinin bir parçası durumunda. Bu kapsamda kurulan gıda bankasında, marketlerden sağlanan son tüketim tarihi yaklaşmış ürünler, ihtiyaç sahipleriyle buluşacak.

Muratpaşa ilçesi Cumhuriyet mahallesinde bulunan aşevinin yanında kurulan gıda noktası, rafları ve mimari tasarımı açısından bir süper marketi andırıyor.

Sistemin çalışma şekli ise firmaların bağışlarının vatandaşa ulaştırılması süreçlerini kapsıyor. Bunun için firmalar tarafından son kullanım tarihi yaklaşan ürünlerle ilgili bağış ilanı oluşturulurken, gıda bankaları ve dernekler ise ilgili noktalardan söz konusu ürünleri bizzat teslim alıyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenen Accelerate 2030 Hızlandırma Programı’na seçilen FazlaGıda hareketi; 2017’de, 2 yıllık bir çalışmanın sonrasında başladı. Bu etkili sosyal sorumluluk projesi ile birlikte fazla gıdaların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.