Havayı koruyan uygulama: Yeşil Dedektör

0

Yeşilay tarafından sunulan Yeşil Dedektör adlı mobil uygulama, tek tıkla yasal bir hak olan dumansız hava sahalarının korunmasına katkı sağlıyor.

2008’de yürürlüğe giren kapalı alanlardaki sigara yasağının Türkiye’de önemli bir farkındalık oluşturduğu, bu anlamda önemli yol katedildiği aşikar. Buna karşın sigara içilen alanların dışındaki ‘dumansız hava sahalarının’ çok sayıda noktada ihlal edildiği görülebiliyor. Yeşil Dedektör adlı mobil uygulama; dumansız hava sahalarının korunması, dolayısıyla sağlığın korunması için geliştirilmiş bir teknolojik metot olarak özetlenebilir.

İstanbul’da kullanılabilen uygulama, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Yeşilay’ın ortak çalışması olarak geliştirildi. Tütün mamüllerinin kullanımının ihlal edildiği işletme ve müşterilere yönelik olarak mobil uygulama ile tek tıkla konum belirlenmesi suretiyle ihlal bildirimi yapılması, ardından bildirimin Sağlık Bakanlığı’nın sistemine düşmesi ve saha ekiplerinin ilgili noktaya ulaştırılması şeklinde bir işlerlik sunuyor. İhlalin tespiti halinde ilgili işlemler gerçekleştiriliyor.

Google Play veya App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen Yeşil Dedektör uygulaması ile kapalı mekanlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasının sağlanması ve bu anlamdaki farkındalığın artırılması hedefleniyor.

Bir detay bilgi olarak ülkemizde, 1-7 Mart 2018 tarihleri ‘Yeşilay Haftası’dır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.