Dünya genelinde yeraltı suları hızla kuruyor

Dünya genelinde yeraltı suları hızla kuruyor

Nature dergisinde yayımlanan yeni bir araştırma, dünya genelindeki yeraltı su seviyelerinin, sürdürülemez sulama uygulamaları ve iklim değişikliği nedeniyle son 40 yılda hızlandırılmış bir düşüş sergilediğini ortaya koydu. 

Buna göre dünyanın birçok yerinde milyarlarca insanın içme, sulama ve diğer ihtiyaçlar için kullandığı yeraltı su rezervleri hızlı bir şekilde tükeniyor.

Yeraltı suları, çiftlikler, evler ve endüstriler için önemli bir su kaynağı. 

Bu kaynağın tükenmesi sonucunda, mahsul veriminin düşmesi ve özellikle kıyı bölgelerinde yıkıcı arazi çökmesi de dahil olmak üzere ciddi ekonomik ve çevresel tehditlerin ortaya çıkmasından endişe ediliyor.

Makalenin ortak yazarlarından olan Santa Barbara’daki Kaliforniya Üniversitesi doçenti Scott Jasechko, yeraltı suyundaki hızlı ve giderek artan azalmanın ardındaki en büyük itici güçlerden birinin, kuru iklimlerde sulu tarım için yeraltı suyunun aşırı çekilmesi olduğunu söyledi.

Ancak iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklığın da bir etkisi olduğunu, çiftçilerin mahsullerinin sulanmasını sağlamak için muhtemelen daha fazla yeraltı suyu kullandığını söyledi.

Yeni çalışmada, 40’tan fazla ülkede 170 bin kaynağın yeraltı su seviyeleri analiz edildi. Buna göre dünyanın pek çok yerinde milyarlarca insanın içme, sulama ve diğer ihtiyaçlar için kullandığı yeraltı su rezervlerinin hızlı bir şekilde azaldığı tespit edildi. Bununla birlikte, Kuzey Çin, İran ve ABD’nin batısı gibi geniş tarım alanlarına sahip kurak iklimlerde bu azalmanın daha belirgin olduğu belirtildi.

Çalışma tarafından izlenen 1.693 akifer sisteminin (yeraltı suyu tutan gözenekli kaya veya tortu kütleleri) üçte birinden fazlası 2000’den 2022’ye kadar yılda en az 0,1 metre düştü. Yüzde 12’sinde ise yıllık 0,5 metreden fazla düşüş görüldü. İspanya, İran, Çin ve ABD’de en kötü etkilenen yeraltı su yataklarının bazıları bu dönemde yılda 2 metreden fazla düşüş gösterdi.

İncelenen akiferlerin yüzde 30’unda tükenme oranı 2000 yılından bu yana hızlandı. Suyun sadece bir bölümünün kullanılmasını öngören yerel önlemlerin bir sonucu olarak, bazı yeraltı su kaynakları bu dönem içinde iyileşme gösterdi. 

Yeraltı su seviyelerinde yaşanan hızlı düşüşte ilk sırada yer alan İspanya’yı İran takip ediyor.

Kaynak:

https://www.reuters.com/business/environment/world-groundwater-levels-showing-accelerated-decline-study-2024-01-24/?utm_source=Sailthru&utm_medium=Newsletter&utm_campaign=Sustainable-Switch&utm_term=012624&user_email=d7cee69d5b7eb47218e3293f94696cdcbb2aca17917a1d37a0ad7e2133bba8db

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar