Türkiye’de Tarım-Gıda Sektörü ve Kırsal Kalkınma Alanlarında COVID-19 Hızlı Etki Değerlendirmesi Raporu yayınlandı

Türkiye’de Tarım-Gıda Sektörü ve Kırsal Kalkınma Alanlarında COVID-19 Hızlı Etki Değerlendirmesi Raporu yayınlandı

UNDP Türkiye, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) birlikte hazırladığı Türkiye’de Tarım-Gıda Sektörü ve Kırsal Alanlarda COVID-19 Etki Değerlendirmesi Raporu’nu yayınladı. Rapor, tarımsal gıda sektörünü ve kırsal toplulukların dayanıklılığını analiz etmek, bu etkileri azaltmak için olası politika önerilerini belirlemek ve detaylandırmaya yardımcı olmak amacıyla COVID-19’un kritik etkilerini haritalamak için hazırlandı.

Dünya, COVID-19 nedeniyle artan enfekte insan sayısı ve ölümlerle küresel bir sağlık kriziyle karşı karşıya kalırken, salgın birçok ülkede sayısız sektör üzerinde benzeri görülmemiş bir etkiye neden oluyor. UNDP Türkiye, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), bu etkilerin sonuçlarını görmek ve bir yol haritası oluşturabilmek için Türkiye’de Tarım-Gıda Sektörü ve Kırsal Alanlarda COVID-19 Etki Değerlendirmesi Raporu’nu yayınladı.

Hazırlanan detalı raporun temel amaçları arasında, Türkiye Hükümeti tarafından halihazırda uygulanmakta olan önlemlere ek olarak ,hızlı etki azaltma eylemleri önermek için gıda sistemlerinin kısa vadeli bir etki analizini yapmak; kırsal alanlara ve özellikle küçük ölçekli çiftçilere özel olarak odaklanarak gıda güvenliğinin ve kırılgan hanelerin geçim kaynaklarının değişimini izlemek ve politika müdahaleleri de dahil olmak üzere kısa ve orta vadede iyileştirme eylemlerini belirlemek yer alıyor.

BM kuruluşları – Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından işbirliği çerçevesinde hazırlanan Rapor’un, kısa ve orta vadede Hükümet ve diğer ilgili paydaşlarla daha fazla kurumsal etkileşim için temel oluşturmaya yardımcı olmak için SEIRTT1’in Sosyo-Ekonomik Değerlendirmesine katkıda bulunması ve ayrıca koordinasyona da rehberlik etmesi bekleniyor.

Rapora ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

https://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/library/poverty/covid-19-impact-assessment.html

Kerem Efendioğlu
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar