“Sesli kitap, bilgiye ulaşmak isteyenler için önemli bir alternatif”

“Sesli kitap, bilgiye ulaşmak isteyenler için önemli bir alternatif”

Pandemi sürecinin değiştirdiği tüketim alışkanlıklarıyla artan teknoloji kullanımı, firmalara topluma fayda sağlama konusunda yeni kapılar açıyor. Sesli içerik alanında hizmet vererek, kullanıcılarını binlerce kitaba ulaştıran Audioteka’nın Yatırımcısı Mahir Tüzün’le, sesli içerikleri ve çocuklar için Beşiktaş Belediyesi’yle yaptıkları işbirliğini konuştuk.

Sahip olduğu içerik ve hizmet ettiği amaç bakımından Audioteka’yı tanıyabilir miyiz? 

Audioteka, 10 yılı aşkın süredir Avrupa pazarında sesli içerik alanında hizmet veren ve merkezi, pazar lideri olduğu Polonya’da bulunan, alanının dünyadaki önemli oyuncularından biridir. Global genişleme stratejisi kapsamında da, iki yıl önce Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı.

Audioteka Türkiye olarak lansmanımızı Samsung, Caffe Nero, N11 gibi alanında lider kurumlar ve yayınevlerinin katılımı ile birlikte 2019 yılında gerçekleştirdik. Doğan Kitap, Destek Yayınları, Can Yayınları, Kırmızı Kedi, Timaş Yayınları, Altın Kitaplar gibi yayıncılık dünyasının önde gelen yayınevlerinin kıymetli içeriklerini kitapsever takipçilerimize sunduk.

Geldiğimiz noktada platformumuzdaki yüzlerce yabancı dildeki kitabın yanı sıra binden fazla Türkçe basılı kitabı sesli kitap haline getirdik. Sesli kitapların yanında bizi farklılaştıran bir başka alan sahip olduğumuz sesli şovlar, radyo tiyatrosu ve kendi prodüksiyonlarımız. Üyelerimiz isterse bu içerikleri satın alıp kütüphanelerine ekleyebilir isterlerse de aylık abonelik ile sınırsız içeriğe erişebilirler.

Geçtiğimiz günlerde Beşiktaş Belediyesi ile başlattığınız kampanyadan bahseder misiniz?

Beşiktaş Belediyesi ile anlamlı bir iş birliğine imza atarak, çocuklara özel bir kampanya düzenledik. Kampanya kapsamında çocuklar, Doğan Egmont Yayıncılık’a ait Klasik Müzik Masalları serisini ağustos ayı boyunca ücretsiz dinleyerek, klasik müzik dünyasının dehalarını masallarla tanıma şansı bulacak.

Sesli kitap dünyasında en çok tüketilen içerikler çocuk kitaplar. Çocuklar sesli kitap dinlemeyi çok seviyor. Klasik Müzik Masalları Serisini ağustos ayı boyunca ücretsiz dinleyebilmek için Audioteka uygulamasının indirilmesi, ardından kullanıcıların Beşiktaş Belediyesi’nin web sayfasındaki link üzerinden uygulamaya gitmesi gerekiyor.

Başta bu kampanya özelinde olmak üzere Audioteka’yla sağlamak istediğiniz fayda nedir?

Audioteka ile tüketicilerin yoğunluk ve vakit darlığı yüzünden kitap okumaya zaman ayıramadıkları durumlarda alternatif bir mecra olmayı hedefliyoruz. Sesli içerikler özellikle trafikte, seyahatte, ev işi ya da spor yaparken tüketiliyor. Özetle el – göz meşgulken tüketilen bir ürün. Dolayısıyla basılı kitapla da elektronik kitapla da rakip değil. Aksine kitap okumayı destekliyor. Yayıncılarımızın birinden aldığımız bilgiye göre, sesli kitabı çıktıktan sonra basılı kitabının satışlarında kayda değer bir artış yaşanmış. Sesli kitap bilgiye erişmek isteyenler için alternatif bir araç. En önemli faydası, bilgiye farklı yoldan ulaşmak isteyenler için erişimi çok kolay bir ürün olması.

Diğer taraftan yayıncılık sektörü için de çok önemli bir açılım olduğuna inanıyoruz. Dünyada sesli içerik pazarı çok hızlı büyüyor. Kısa zamanda biz de Türkiye’de geniş kitlelere ulaşma fırsatı bulduk. Hem yazarlarımız hem de yayınevleri için gelir yaratacakları bu kanalda iki yıllık deneyimimiz oldukça olumlu.

Önümüzdeki dönem projeleriniz ve hedefleriniz neler? 

İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde hepimizin tüketim alışkanlıkları bir anda değişti. Hem sosyal aktivitelerimizin sınırlanması hem de evlerimizde hiç olmadığı kadar zaman geçiriyor olmamız sesli içerik tüketimini de artırdı. Üye sayılarımız kısa zaman içinde kendini katladı. Büyük markaların tüketicilerle iletişimi ve marka konumlandırması kapsamında farklı sektörlerdeki lider markalar, sadık müşterilerine platformumuz üzerinden sesli içerik hediye etti. Özellikle bir banka ile yaptığımız iş birliğinde 100 binin üzerinde kullanıcıya bu deneyimi yaşama fırsatı sunduk. Eylül ayı itibarıyla iş birliği projelerimize daha çok odaklanacağız. Çok yakında birkaç tane daha büyük projeye imza atacağız. Kısa zamanda pek çok kitapseveri bu keyifli dünyaya çekmek istiyoruz.

1 comment
Kerem Efendioğlu
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar