Reklam ve fosil yakıt birlikteliğinin sonunun geldiğini gösteren 11 işaret

Reklam ve fosil yakıt birlikteliğinin sonunun geldiğini gösteren 11 işaret

Ajansların fosil yakıt müşterileriyle ilgili anlattıkları ve bu şirketlerin harcadıkları paranın anlattığı arasında büyük bir uçurum olduğu gözleniyor. Futerra Sustainability Communications’ın kurucu ortağı ve 2021 Cannes Liones jüri üyesi Solitaire Townsend reklam ajansları ve fosil yakıt müşterileri arasındaki işbirliklerini kaleme aldı.

Son 30 yıldır beş dev petrol şirketi reklama 3.6 milyar dolar harcayarak kendilerini iklim krizinin çözümündeki bir parça olarak göstermeye çalıştı. Ajansların bu tarz kampanyaları sahiplenmesini günümüzde nadir olarak görüyoruz. Örneğin, Shell firmasının #MakeTheFuture adlı projesi büyük bir bütçeyle devam ediyor. Geçen hafta Campaign’de çıkan bir makalede ajans yöneticilerinin; “belli bir repütasyonu olan hiçbir ajans petrol, doğal gaz ve kömür işleten şirketlerle çalışmak istemiyor” görüşü paylaşıldı.

Ancak durum her zaman böyle değil. Clean Creatives isimli ajans, fosil yakıtla ilgilenen müşterileriyle çalışmalarını saklı tutan ajansları su yüzeyine çıkarıyor. İklimin sürdürülebilir geleceği için doğrulardan vazgeçen ajanslar, doğaya en zararlı endüstrilerle çalışarak para kazanmayı sürdürüyor.

Bu projelere adım atmalarının nedeni olarak ise “bu çevreci bir kampanya” veya ”çoğu müşterimiz net sıfır karbona ulaşmaya çalışıyor” yanıtı alınıyor. Neyse ki iş modellerinin değişmesi için gereken baskı atmosferdeki karbonla aynı oranda artıyor.

Gelecek aylardaki beklentiler:

Birçok şehrin fosil yakıt reklamlarını yasaklaması

Amsterdam yakın zamanda fosil yakıt reklamlarını –fosil yakıtla çalışan araba ve uçuşlar da dahil olmak üzere – şehir merkezinde ve yeraltı istasyonlarında yasakladı. Şehirlerin birbirini bu konuda izlemesi olasıyken, bu yılki COP26 konferansında bazı toplu yasaklar, Yeşil Şehirler Ağı tarafından duyurabilir.

Büyük firmalar, ajanslardan ‘iklime karşı gelen’ açıklamaları belirtmelerini isteyecekler

Hızlı tüketim ürünleri sektöründeki şirketler, yakında ajansların toplam gelirinin fosil yakıt şirketlerinden kazanılan yüzdesini sorgulamaya başlayacak. Creative Climate Disclosure’ı imzalayanlar, karbon tüketimi yüksek olan müşterilerden kazandıkları gelirin yüzdesini duyurma konusunda sorumlu tutuluyor.

Aktivistler daha aktif olacak

Extinction Rebellion and Fridays For Future gibi çevreci gruplar, petrol ve doğal gaz sektörleri için çalışan ajansların önünde protesto pankartlarının sürekli bulunduğundan emin olacak.

Kanunlar yeşil göz boyamaya karşı harekete geçecek

Fosil yakıt firmalarına uygulanan devamlı baskı siyasi liderlerin reklam ve PR için belli standartlar belirleyerek, petrol ve doğal gaz şirketleri için daha maliyetli bir yapıya gelmesini sağlayacak. Avukatlar, fosil yakıt şirketlerinin reklamlarına tütündeki gibi sağlık uyarıları konulmasını öneriyor

Büyük bir reklam ajansı, bir petrol devini reddedecek

Uzman şirketlerden ve kendi çalışanlarından gelen baskıyla, büyük bir reklam ajansı herhangi bir fosil yakıt şirketinin tekliflerini halka açık bir şekilde reddedecek.

Bir ajansın reddi, kartopu etkisiyle büyüyecek

Geride kalan ajanslar. endüstrinin günah keçisi olacak. 

Ödüller dürüstlük gerektirecek

Bu yılki Cannes Lions jürisi, katılanların cinsiyetler arası ücret farkları (cinsiyet eşitliği ödülleri için) ve iklim çatışmaları (iklim eylemi ödülleri için) konularında daha şeffaf olmalarını bekliyor. En sorumlu ödül kuruluşları, büyük olasılıkla yakında yalnızca tam müşteri listelerini (fosil yakıtlar ve diğerleri) açıklayan ajansların girişlerini/gönderimlerini kabul edecek.

Ana pazarlardan biri, fosil yakıtları yasaklayacak

Şehir genelinde petrol ve gaz reklamlarının yasağından sonra bir ülke, ülke çapında bir yasak uygulayacak. Buna dair bir teklifin sunulduğu Fransa, bu ülke olabilir.

Ajanslar mahkemeye çıkarılacak ve kaybedecek

Eğer Publicis firması, opioid krizini beslemekle dava edilebilirse bir ajans da iklim değişikliğini beslemekten dava edilebilir.

Genç aktivistler reklam ajanslarına karşı sivil davalar hazırlamaya başladı. Bu durum, ajansların fosil yakıtların reklamını yapmalarındaki rollerinden dolayı suçlu bulunmasına sağlayacak. Reklam ajanslarının müşterilerine kanıtlamaya çalıştığı etkinlikleri ve müşterilerinin artan satışlarını sahiplenmeleri, onların kendi etkinliklerini reddetmelerini gözlemlemeyi eğlenceli kılacak.

Fosil yakıt firmalarıyla çalışan ajansların sigorta maliyetleri yükselecek

Yasal risklerin artmasıyla petrol ve doğal gaz firmalarıyla çalışmaya devam eden ajansların güvence sigortalarının fiyatları artırılacak.

Devrilme noktası, yıkım satmaktan çok çözümün bir parçası olmanın daha fazla para getirmesiyle gelecek

Bu yazıyı okuyan ajanslar için 1-10 noktaları bir tehdit olarak görülebilir ama sadece 11’nci nokta takip edilmesi gereken bir iş planıdır.

Kaynak: https://www.campaignlive.co.uk/article/11-coming-signs-advertising-ready-its-reckoning-fossil-fuels/1717597

Barış Güven
CONTRIBUTOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar