Mısırlı çocuklara geri dönüşümü öğreten yardım kurumu: Mesaha

Mısırlı çocuklara geri dönüşümü öğreten yardım kurumu: Mesaha

Kahire’de ‘’Garbage City’’ (Çöp Şehir) olarak bilinen 60 bin nüfuslu gecekondu mahallesi Manshiyat Nasser’de doğan ve yaşamını sürdüren Teresa Saeed, bölgedeki çocukların yaşadıkları alanı keşfederek ve geri dönüşüm yaparak çevrelerini yaratıcı ve olumlu bir şekilde değiştirmelerine olanak sunan bir hayır kurumunu hayata geçirdi.

Kahire şehir merkezinin doğusundaki boyasız tuğla binalardan oluşan bir gecekondu mahallesi olan Manshiyat Nasser’de, pek çok sokak ve bina, metropolün dört bir yanından toplanan ve gayri resmi olarak geri dönüştürülen çöplerle dolup taşıyor.

Teresa Saeed, çocuklara, tüketimin azaltılması ve atıkların topluma fayda sağlayacak şekilde geri dönüştürülmesinin öğretilmesi gerektiğini savunuyor.

Arapça uzay anlamına gelen ‘’Mesaha’’ adını verdiği yardım derneği, 6 ila 15 yaş arası 150-200 çocuğun dahil olduğu haftalık geri dönüşüm programları organize ediyor.

İki günlük atölyelerde çocuklar tarafından çöplerden toplanan plastik şişe, karton, kâğıt, pipet ve teneke kutu gibi atıklar kumbara, müzik aleti, yapboz veya tabloya dönüştürülüyor.

Saeed, ‘’Bu aktiviteler, çocukların çevreleriyle bağlantı kurmalarına ve duruma farklı bir bakış açısıyla yaklaşmalarına yardımcı oluyor.’’ Çevrede oluşan büyük çaptaki kirliliğe kızmak yerine ‘’Ona nasıl değer katabilirim?’’ diye düşünmelerine yol açıyor.’’ dedi.

Projeyi Mısır’ın diğer bölgelerinde de uygulamayı planlayan Teresa, bu çocukların, gelecekteki mesleklerinde veya girdikleri ortamlarda değişimin öncüleri olacaklarını hayal ederek, çalışmalarını özveriyle sürdürüyor.

Kaynak:

https://www.reuters.com/world/middle-east/egypts-garbage-city-charity-teaches-children-recycle-2023-03-28/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar