Kotex ve Kızlar Sahada kadın futbolu için el ele verdi

Kotex ve Kızlar Sahada kadın futbolu için el ele verdi

2013’ten bu yana “Yapamazsın” diye kodlanan toplumsal cinsiyet kalıplarını değiştirmek için futbol yoluyla çalışmalarını sürdüren Kızlar Sahada ve futboldaki tabuları yıkarak pek çok markaya örnek teşkil eden Kotex iş birliğindeki Futbolcu Gelişim Programı ile iki yılda 400’ün üzerinde lisanslı kadın sporcu, kariyerlerinin gelişimi için eğitimlerle desteklendi.

Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim programı iki yıl geride bıraktı. 25 Nisan Pazartesi günü, Levent Han Spaces’te gerçekleşen basın toplantısında Kızlar Sahada Kurucu Ortağı Kiraz Öcal ve Kimberly-Clark Türkiye Pazarlama Direktörü Orjin İbar programa dair verileri birlikte açıkladı.

Programın ilk yılında Denizli, Kayseri, Malatya, Ordu ve Samsun’daki 5 kadın futbol kulübünden toplamda 150 sporcu eğitimlere dahil oldu.

Spor psikolojisinden kariyer yönetimine pek çok eğitim verildi

Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim Programı’na ikinci yılında 3 ülke ve 61 şehirde 114 kulüpten gelen toplam 423 başvuru değerlendirilerek 254 sporcu programa dahil edildi. Bir yıl süresince 11 farklı branşta, programda yer alan sporculara toplamda 11.217 saat eğitim verildi. Bu eğitimlerde ‘Sporcu Beslenmesi’, ‘Spor Fizyoterapisi‘, ‘Spor Psikolojisi‘ ve ‘Sporda Sürdürülebilirlik‘ gibi sportif alanların yanı sıra ‘İnsan Kaynakları ve Kariyer Yönetimi‘ ‘ Toplumsal Cinsiyet Eşitliği‘, ‘İletişim Becerileri‘, ‘Çatışma Yönetimi‘ ve ‘Kişisel Marka Olma‘ başlıklı, gelişim odaklı çeşitli eğitimler de verildi. Çevrimiçi eğitimlerin yanı sıra sporcular ICF koçlarından birebir seans aldılar.

Projeye yönelik paylaşımlarda bulunan Kızlar Sahada Kurucu Ortağı Kiraz Öcal; “Kızlar Sahada olarak 2013 yılından beri toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin önüne futbol yoluyla geçmek için çalışıyoruz. Kotex iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz Futbolcu Gelişim Programı bu çalışmaların en önemlilerinden ve uzun vadeli değişime odaklandığımız programlarımızdan biri. Futbol Türkiye’deki en popüler alan ancak sadece erkeklere ait gibi görünüyor. Tam da bu nedenle düzenlediğimiz program büyük önem arz ediyor. Kotex Kızlar Sahada Futbolcu Gelişim Programı ile kadın sporcuların bireysel gelişimlerinden, kariyer hedeflerine kadar katkı sağlıyoruz. Kadın futbolcuların güçlenmesi, Türkiye’deki kadın futbolunun da ileriye gitmesi anlamına geliyor” diye konuştu.

Kotex markasının bağlı bulunduğu Kimberly-Clark Türkiye’nin Pazarlama Direktörü Orjin İbar “Kotex, tıpkı tüketicilerine yaklaşımı gibi sosyal sorumluluk anlamında da attığı her adımda sektöründeki klişe ve önyargıları yıkmayı hedefleyen, cesur bir marka. Bundan iki yıl önce hem futbol üzerinden toplumsal bir farkındalık yaratabilmek hem de futbolun futboldan çok daha ötesi olduğunu göstermek için Kızlar Sahada ekibiyle önemli bir yolculuğa çıktık ve Futbolcu Gelişim Programı’na imza attık. Bu kısa süre içerisinde bile programa ilginin katlanarak arttığını gördük ki toplamda 400’ün üzerinde sporcuya eğitim desteği, 15 sporcuya burs sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ödüllü yarışmalarla eğitime teşvik

Programa katılan öğrenciler mobil uygulama üzerinden de sosyalleşme ve birbirleriyle etkileşime geçme imkanı buldu. Sporcuların hem canlı eğitimlere katılmasını teşvik eden hem de farklı içeriklere ulaşarak keyif almalarını sağlayan uygulama ile sporcular toplam 11.800 etkinlikte birbirleriyle etkileşime girdi.

Futbolcu Gelişim Programı kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile iş birliğine gidilerek toplam 15 sporcuya burs sağlandı.

Kızlar Sahada hakkında bilgi almak için info@kizlarsahada.com adresine yazabilir; 0538 055 69 25 ve 0212 287 30 40 numaralarını arayabilirsiniz.

Kerem Efendioğlu
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar