“Görme engellilerin yüzde 75’i iş sahibi değil”

“Görme engellilerin yüzde 75’i iş sahibi değil”

Kendisi de görme engelli olan mucit Kürşat Ceylan, dünyanın ilk akıllı bastonu olan WeWALK’u geliştirdi. WeWALK; sensörleri sayesinde yoldaki engelleri algılayıp titreşimle uyarıyor, sesli yardımcı ve GoogleMaps yardımıyla hangi otobüsün ne zaman geleceği, çevrede hangi restoranların olduğu gibi bilgilere erişim sağlıyor ve dahili hoparlör sayesinde iki elin dolu olma sorununu ortadan kaldırıyor. Ceylan ile akıllı baston fikrinin ortaya çıkışını, bastonun özelliklerini ve görme engelli bir lise öğrencisi olan Zülal tarafından başlatılan “Birlikte Yürüyelim” kampanyasını konuştuk.

WeWALK olarak görme engellilerin kullandığı bastonu inovasyonla buluşturdunuz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Young Guru Academy (YGA) mezunları olarak, 10 yılı aşkın süredir görme engelliler için teknolojiler üretiyoruz. WeWALK’tan önce sinemalarda sesli betimleme, kapalı alanlarda navigasyon gibi görme engellilerin yaşadığı sorunlara köklü çözümler getiren farklı teknolojileri hayata geçirdik. Bundan üç sene önce Birleşmiş Milletler’de bir konuşma yapmak için New York’a gittim. Otelime giderken bir elimde baston, diğer elimde valizim vardı. İki elim doluyken aynı zamanda da telefondan sürekli navigasyona bakmam gerekiyordu. Bütün bu karmaşanın içinde bir direğe çarptım. İzi hala durur. Biliyoruz ki bu sadece benim yaşadığım bir durum değil. Dünyada 253 milyon görme engelli var ve günlük hayatlarında bir yerden başka bir yere gitmek isterken bu tarz problemlerle karşılaşıyorlar. Bu problemleri çözmek, görme engelliler için tam bağımsız bir hareket deneyimi sağlamak amacıyla WeWALK’u ortaya çıkardık.

Akıllı baston WeWALK nasıl kullanılıyor? Kullanıcılara ne gibi özellikler sunuyor?

WeWALK’un üç temel özelliği bulunuyor. Öncelikle görme engellilerin baş hizasındaki ağaç, direk, tabela gibi engelleri algılayıp titreşimle uyarıyor. Bunun yanı sıra akıllı telefonlarla eşlenebiliyor. Böylece, yolda yürürken iki elin birden dolu olma sorunu ortadan kalkıyor. Ayrıca, baston yazılım güncellemeleriyle sürekli yeni özellikler kazanıyor. Son güncellemelerle birlikte görme engelliler WeWALK üzerinden navigasyon alabiliyor, hangi otobüsün ne zaman geleceği bilgilerini doğrudan WeWALK üzerinden öğrenebiliyor ve dahası bir caddede yürürken oradaki popüler mağazalar, restoranlar ve kafelerin bilgilerini duyabiliyor.

Bu baston aynı zamanda görme engellilerin sosyal hayata tam bağımsız ve eşit katılımını destekliyor. Kullanıcılardan şimdiye kadar nasıl geri dönüşler aldınız?

Pandemiyle birlikte herkes, sosyal hayata katılamamanın ne demek olduğunu çok daha iyi anladık. WeWALK olarak hayalimiz bir gün tüm görme engellilerin sosyal hayata tam ve eşit katılımını sağlamak. Bugün Avrupa Körler Birliği’nin verilerine göre maalesef görme engellilerin yüzde 75’i bir iş sahibi değil. Bu istatistikleri teknolojimizle tümden değiştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Ne mutlu ki güzel sonuçlar almaya başladık. WeWALK bir yılda 37 ülkede binlerce kullanıcıya ulaştı. Bizi en çok mutlu eden de kullanıcılarımızdan aldığımız geri dönüşler. Gelen yorumlarda, WeWALK’un engel algılama özelliğiyle kullanıcılarımızın özgüvenlerinin arttığını ve navigasyon, toplu taşıma bilgileri gibi akıllı şehircilik çözümleriyle çok daha bağımsız bir hareket deneyimi yaşadıklarını duyuyoruz. Dünyanın birçok yerinde görme engelliler WeWALK edinmek için kampanyalar açıyor. Teknolojiyle görme engellilerin bağımsız hareketlerinde görme engellilere eşlik etmek bizi çok mutlu ediyor.

Görme engelli öğrencileri WeWALK ile buluşturmak için “Birlikte Yürüyelim” kampanyasını başlattınız. Bu kampanyanın detaylarından bahsedebilir misiniz?

Aslında bu kampanya kendisi de görme engelli bir lise öğrencisi olan Zülal tarafından başlatıldı. Zülal, WeWALK’un Türkiye’deki ilk kullanıcılarından birisi. Erken yaşta bağımsız hareket yetkinliklerinin kazanılması, görme engellilerin hayatlarını değiştirebilen bir etmen oluyor. Bu Kampanya sayesinde şu ana kadar 565 görme engelli öğrenciye ulaştık. Ancak daha bekleyen binlerce görme engelli öğrenci var. Projeye ilgili detayları öğrenmek ve destek olmak isteyen kişiler, şirketler ya da belediyeler Birlikte Yürüyelim sayfasını ziyaret edebilirler.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar