Engelleri ortadan kaldıran sosyal girişimler

Engelleri ortadan kaldıran sosyal girişimler

Sokakta, metroda, restoranda, alışveriş merkezinde birçok engelli bireyle karşılaşıyoruz. Onların yaşadıkları zorluklar karşısında kayıtsız kalmayan sosyal girişimciler, engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için ellerini taşın altına koyarak çeşitli ürünler ve uygulamalar geliştiriyor. Gelin, şimdi bu girişimleri yakından tanıyalım.

Engelli bireyleri topluma kazandırmayı, engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen sosyal girişimleri sizler için derledik.  

Tolkido

Otizmli çocukların dil ve konuşma eğitimlerinde kullanılan görsel eğitim kartlarını bireyselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getiren bir eğitim materyali sunan Tolkido sistemi, bir pelüş oyuncak ve kartlardan oluşuyor. Kartların üzerinde yer alan görseller, aile veya öğretmen tarafından çocukların ihtiyaçlarına göre hazırlanıp üzerine yapıştırılıyor. Kartların içerdiği ses kayıtları ise bilgisayar aracılığı ile oyuncağa kaydediliyor ve kartların oyuncağa yaklaştırılmasıyla oyuncak, ses kayıtlarını seslendiriyor. Kartlardaki görseller sayesinde; eğitim süreci oyunlaştırılarak çocukları konuşmaya teşvik ediyor.

Otsimo

Otizm, down sendromu ve diğer gelişimsel durumlar barındıran çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine veri analizine dayalı kontrol ayrıcalığı sunan mobil bir platform olan Otsimo, çocuklar ve aileleri için olmak üzere iki ayrı platform barındırıyor. Çocuk bölümünde çocuğun yaşı ve eğitim durumuna göre belirli sırayla açılan çeşitli eğitici oyunların yanı sıra konuşma zorlukları yaşayan çocuklar için Destekleyici ve Alternatif İletişim Sistemi bulunuyor. Aile kısmında ise çocuğa ait gelişim raporlarını inceleme, eğitim ayarlarını yapılandırma, otizm, down sendromu ve diğer özel ihtiyaçlarla ilgili bilgi alabileceğiniz yazılara erişim fırsatı bulunuyor. 

Freepark

OKB Teknoloji AŞ’nin ürettiği akıllı telefonla yetkilendirme, uzaktan yetkilendirme, bluetooth ile yetkilendirme konularında park ve geçiş sistemleri üreten Freepark; engelli park alanları, kişisel park alanları, kurumsak çözümler ve kişisel park alanlarının kiralanması imkânı sunuyor. Freepark kullanıcıları, Android ve iOS uygulaması aracılığıyla uzaktan kumanda kullanmadan engelli otoparklarını kullanma ayrıcalığına sahip oluyor. 

Anlatan Eller

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak üzere Aralık 2016’da kurulan Anlatan Eller, ilk olarak Türk İşaret Dili destekli eğitimlere matematik ile başladı. Eğitimlerini Youtube üzerinden ders videoları ile gerçekleştiren ve İstanbul içinde sınıf eğitimleri düzenleyen Anlatan Eller, her bireyin kendi bireysel başarısını yüzde 50 artırmasını başarı hedefi olarak belirliyor. Bu başarıyı elde eden bireylerin kendi aktif bireysel istihdamını sağlayacağını düşünen Anlatan Eller, bu hedef doğrultusunda çalışmalarını gerçekleştiriyor.

WeWALK

Görme engellilerin hayatında büyük bir yer eden beyaz bastona akıllı telefon entegrasyonunu mümkün getiren WeWALK, görme engellilerin yaşadığı sorunların önüne geçmesini sağlıyor. Baş hizasındaki engelleri sensör ile algılayan WeWALK, görme engellileri titreşimle uyarıyor. WeWALK uygulaması sayesinde, içinde navigasyon almanın da bulunduğu çeşitli aksiyonlar telefon cepten çıkartılmadan WeWALK üzerinden gerçekleştirilebilir hâle geliyor.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar