2020’de markalar hangi KSS stratejilerini benimsedi?

2020’de markalar hangi KSS stratejilerini benimsedi?

Büyük dijital gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmakla beraber 2020, tüketicilerin artan sağlık, toplumsal ve çevresel kaygılarla karşı karşıya kalmasıyla da küresel olarak büyük zorluklarla geçen bir yıl oldu. COVID-19, Black Lives Matter hareketi ve iklim değişikliği gibi süregelen çevresel meseleler gündemdeyken tüketiciler, markaların bu olaylar karşısında bir duruş sergilemesini ve kendileriyle uyumlu değerlerin iletişimini yapmaları için markaların platformlarını kullanmalarını talep etti. Böylece pek çok marka, 2020’de etkili Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) girişimiyle öne çıktı.

Eylül 2020 DMS Insights’da yayımlanan makalede, tüketicilerin yüzde 40’ının toplumsal faydayı gözeten amaç odaklı markalar aradığı ve bu markalara güvendiği belirtiliyor. Özellikle büyük belirsizlik dönemlerinde tüketiciler, mesajlarıyla ya da toplumsal fayda sağlayan etkili girişimler yaratmalarıyla bir duruş sergileyen markalara yöneliyor. Bu nedenle, gerçek sosyal sorumluluğu iletişim çalışmalarına dahil ederek tüketicilerin artan beklentilerinden yararlanabilen markalar, kitlelerle bağlantı kurma, olumlu marka itibarı yaratma, tüketiciler arasında bağlılık ve uzun vadeli sadakat oluşturma noktasında daha yüksek şansa sahip oluyor.

COVID-19 krizinde KSS’yi ciddiye alan markalar

COVID-19 salgınının başlangıcında, tedarik konusu önemli bir sorundu. Bu durum büyük markaların yüz maskesi, el dezenfektanı, solunum maskesi gibi gerekli malzemeleri üretmek için mevcut kaynaklarını kullanmalarına yol açtı. İmalat şirketlerinden alkol markalarına kadar büyük şirketler, kalıcı bir etki bırakmak ve tüketicilerin saygısını kazanmak için proaktif adımlar attı.

Sosyal sorumluluğu vurgulayan yenilikçi restoran pazarlama kampanyaları

Burger King, Chipotle ve Pizza Hut, 2020’de tüketicilerin bugün ilgilendiği en önemli sorunlardan bazılarında yankı uyandıran amaca yönelik kampanyalar başlatarak kendilerini rakiplerinden farklılaştırdı. İklim değişikliğine, sürdürülebilir çiftçiliğe, açlığa ve cinsiyete dayalı ücret uçurumuna odaklanan bu markalar, sosyal sorumluluğu çevreleyen özgün mesajlar aracılığıyla, özellikle genç tüketiciler arasında yeni kitlelerle yakınlık kurdu.

ABD’de birçok marka ırkçılığa karşı sesini yükseltmeye devam ediyor

Mayıs ayı sonlarında ABD genelinde ırkçılığa karşı mücadele zirveye ulaşırken, birçok marka sözlerinin arkasında duran eylemlerle mücadeleye katıldı. Irksal adalet mesajlarını ve yetkilerini güçlendirmek için dijital stratejilere devam eden reklam verenler, Black Lives Matter hareketine aktif olarak katılan markaları arayan tüketicilerde yankı uyandırarak, tüketiciler ve marka algıları üzerinde kalıcı bir etki bıraktı.

Büyük markalar KSS kampanyalarıyla çevresel amaçları destekliyor

2020 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, katılımcıların yüzde 45’inin alışveriş yaparken proaktif olarak “daha sürdürülebilir seçenekler” aradığını ortaya koydu. Chipotle, Subaru ve PUMA gibi büyük markalar, çevre dostu ürün lansmanlarından yararlanarak, 2020’de markalarına ve girişimlerine KSS’yi dahil ederek bu büyük belirsizlik döneminde güven oluşturdu.

Kaynak: https://insights.digitalmediasolutions.com/news/best-of-social-responsibility

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar