Zor zamanlar güçlü insanlar yaratır

Zor zamanlar güçlü insanlar yaratır

Çatışmalar nedeniyle evlerini kaybeden ve ailesiyle birlikte kaldıkları çadırı aydınlatmak için hurda malzemelerden ve rüzgardan elektrik üreten 15 yaşındaki Filistinli çocuğa, ‘’Gazzeli Newton’’ lakabı takıldı.

İsrail saldırılarının hedefindeki binlerce çocuktan biri olan Filistinli Hussam Al-Attar’ın, yaşadıkları çadır kamptaki yaratıcılığı ve zekası herkesin takdirini kazandı. Zorluklar içinde yaşayan insanlara umut ışığı oldu.

Elektrik kesintilerinin uzun saatler boyunca sürdüğü Gazze’deki Jabel Mukaber Okulu öğrencisi olan Hussam, bu soruna çözüm bulmak için parlak ve pratik fikirlerini harekete geçirdi.

Hussam’ın yenilikçi çözümünün ardındaki motivasyon, ikiz yeğenlerinin çadırında yaşadıkları yalnızlık ve korkuyu hafifletmek ve yaşamlarına bir nebze neşe getirmek.

Hussam’ın hayata yaklaşımı, hayalleri ve zorlu koşullar altında yaşayan toplumunu olumlu yönde etkileme kararlılığı, insanlığın geleceğine ilişkin çok önemli bir örnek teşkil ediyor.

Kaynak kıtlığına rağmen, bulduğu basit ve hurda malzemelerden elektrik üreten fanlar geliştirmeyi başaran Hussam, bunların yardımıyla basit ama etkili bir türbin tasarladı.

Hafif ancak sağlam malzemelerden yapılmış türbin kanatları rüzgarın gücünü yakalayacak şekilde konumlandırıldı.

Hussam’ın başarısından gurur duyan annesi, oğlunun bu konularda doğuştan gelen bir yeteneği olduğunu, küçüklüğünden bu yana sıradan nesneleri kullanışlı şeylere dönüştürme konusundaki yaratıcılığını anlattı.

Umutsuzluğun ortasında hayallerine ve hırslarına tutunmaya devam eden genç Husam, ‘’Bu kampta Newton gibi bir bilim insanının adıyla anılmaktan çok mutluyum. Sadece Filistin halkına değil tüm dünyaya fayda sağlayacak bir buluş yapma hayalimi gerçekleştirmeyi umuyorum’’ dedi.

Kaynak:

https://interestingengineering.com/innovation/teenage-newton-gaza-light-tent

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar