Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma için TVET ve Yetişkin Eğitiminin Dönüştürülmesi Sempozyum’undan çıktılar

Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma için TVET ve Yetişkin Eğitiminin Dönüştürülmesi Sempozyum’undan çıktılar

13 Haziran 2024 tarihinde Pekin Normal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Çin-Güneydoğu Asya Kapasite Geliştirme Atölye Çalışması”nın açılış töreni olarak düzenlenen “Sürdürülebilir Kırsal Kalkınma için TVET ve Yetişkin Eğitimin Dönüştürülmesi” başlıklı ortak sempozyum, Güneydoğu Asya ülkeleri ile Çin arasında TVET (Teknik ve Mesleki Eğitim), Yetişkin Eğitimi ve Ömür Boyu Öğrenme alanında işbirliğini teşvik etmek amacıyla başarıyla gerçekleştirildi. Bu atölye çalışması Pekin Normal Üniversitesi, UNESCO Uluslararası Kırsal Eğitim Araştırma ve Eğitim Merkezi (INRULED), UNESCO Pekin Ofisi ve Güneydoğu Asya Eğitim Bakanları Örgütü Bölgesel Teknik Eğitim Geliştirme Merkezi (SEAMEO TED) tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Sempozyum, Çin ve sekiz Güneydoğu Asya ülkesinden (Brunei, Kamboçya, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam) eğitim bakanlığı yetkilileri, kolejler ve kurumların katılımıyla TVET, yetişkin eğitimi ve ömür boyu öğrenme alanlarında bilgi, deneyim, bilgi ve en iyi uygulamaların paylaşılmasını teşvik etti. Program, kırsal alanlarda beceri dönüşümünü teşvik etme stratejilerini tartıştı.

Sempozyum, Çin ve Güneydoğu Asya ülkelerinden TVET ve yetişkin eğitimi alanında politika yapıcılar, uzmanlar, akademisyenler, yöneticiler ve eğitim profesyonellerini çekti. Toplamda 100’den fazla katılımcı sempozyuma katıldı ve 1.500’den fazla kişi çevrim içi olarak canlı yayına katıldı. Sempozyumun başkanlığını UNESCO INRULED İcra Direktörü Dr. Zhao Yuchi ve UNESCO INRULED Program Uzmanı Dr. Qi Xinjian yaptı.

Açılış konuşmasında, Pekin Normal Üniversitesi Uluslararası Değişim ve İşbirliği Ofisi Direktörü Prof. Wu Yujun, eğitim ve eğitim yoluyla kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasının önemini vurguladı. SEAMEO TED Direktörü Dr. Songheang Ai ise TVET’in iş gücü sağlamadaki önemli rolünü vurgulayarak, bu sempozyumun zamanında ve Güneydoğu Asya ülkeleri ile Çin arasındaki işbirliğini güçlendirmeye yönelik sağlam bir platform oluşturduğunu belirtti. İdeaların ve yenilikçi en iyi uygulamaların karşılıklı öğrenimi ve değişimini teşvik edeceğine inanıyordu. Çin Ulusal UNESCO Komisyonu Sekreterliği Eğitim Departmanı Direktörü Zhang Songyun ise kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, mesleki eğitim ve öğretimin yaygınlaştırılmasında dijitalleşmenin tek yol olduğunu belirtti.

Ana sunumlarda, UNESCO Doğu Asya Ofisi Eğitim Programı Uzmanı Robert Parua, sürdürülebilir kalkınma için TVET, yetişkin eğitimi ve ömür boyu öğrenmenin dönüştürülmesinde UNESCO’nun vizyonunu vurguladı. Çin Ulusal UNESCO Komisyonu ve INRULED ile yapılan son ortak yayının, eğitim ve beceri geliştirme ile yoksulluğun azaltılması arasındaki bağlantıları vurguladığını ve “2030’a DOĞRU: Çin’de Eğitimle Yoksulluğun Azaltılması Uygulamaları” adını taşıdığını belirtti. Bu yayında, kırsal toplulukları güçlendirmede eğitimin rolünü gösteren vaka çalışmalarına yer verilmiş, Güneydoğu Asya ortaklarının bu içgörüleri keşfetmesini teşvik etmiştir.

Sempozyum başarılı bir şekilde sonuçlandı. Tüm katılımcılar, Çin’de TVET, yetişkin eğitimi ve ömür boyu öğrenme alanlarında uygulanabilecek birçok yenilikçi model ve en iyi uygulama ile donatıldı. Güneydoğu Asya katılımcıları, Çin’in yoksulluğun azaltılması ve kırsal dönüşüm gündemi ile olan bağlantılarını, paylaşılan refahı herkesi geride bırakmadan öğrendiler. Sempozyum, SEAMEO TED ve INRULED’in desteğiyle Çin ve Güneydoğu Asya ülkeleri arasında gelecekteki işbirliği için sağlam bir işbirliği platformu oluşturdu. Bu sempozyumdan elde edilen işbirliği çabaları ve içgörülerin, eğitim reformlarını ileri götürmesi, işgücü becerilerini geliştirmesi ve Çin dahil Güneydoğu Asya bölgesinin sosyo-ekonomik büyümesine katkıda bulunması bekleniyor.

Kaynak:

https://www.unesco.org/en/articles/unesco-partners-inruled-enhance-collaboration-tvet-and-adult-education-and-lifelong-learning

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar