Londra Tasarım Müzesi yeni sergiyle Barbie’nin 65. yılını kutluyor

Londra Tasarım Müzesi yeni sergiyle Barbie’nin 65. yılını kutluyor

Londra Tasarım Müzesinde 180 oyuncak bebek ile birlikte 250 obje sergileniyor. Ken ve arkadaşları da sergide yer alıyor.

Barbie bebekler 65 yıldan bu yana modacı, doktor ve astronot olarak nerdeyse her mesleği icra etti.

Londra Tasarım Müzesi, ikonik bebeklerin 65. yıldönümünü kutlayan yeni sergiye 5 Temmuz Cuma gününden itibaren 7 ay boyunca ev sahipliği yapacak.

Serginin küratörü Danielle Thom, ‘’Bu bebeklerin nasıl ortaya çıktığına bakarsak popüler kültürle pek çok yönden bağlantıları var. Biz de bunu keşfetmek ve gözler önüne sermek istedik’’ diyor.

Müzede Barbie’ye ait neler sergileniyor?

Bebeğin yaratıcısı olan Kaliforniya merkezli Mattel oyuncak şirketi  Başkan Yardımcısı Kim Culmone, Barbie’nin son birkaç yılda ortaya çıkan yeniden canlanma nedenlerini şöyle açıkladı. 

‘’Barbie, her zaman kültürün bir parçası oldu. Özellikle de şimdi insanların Barbie gibi bir markanın derinliğini ve dayanıklılığını daha iyi anladıklarını fark ettiklerini düşünüyorum. O bir oyuncak bebekten çok daha fazlası.’’

Serginin önemli parçaları arasında, 1959 yapımı siyah beyaz çizgili mayolu orijinal Barbie, Mattel’in arşivlerinden 1968 yapımı konuşan Barbie prototipi, 1980’lerden Peaches’N Cream Barbie ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk kadın kaptanı Samantha Cristoforetti’ye benzetilerek üretilen astronot Barbie yer alıyor.

Samantha Cristoforetti, 2022 yılında uzaya yaptığı 170 gün süren görev yolculuğuna Barbie’sini de beraberinde götürdü. Böylelikle Barbie uzay yolculuğunu da tamamladı.

Ziyaretçiler ayrıca 1971 yapımı sörfçü kız Sunset Malibu Barbie, 1980’lerde kadınların işyeri devrimini yansıtmak üzere tasarlanan 1985 yapımı Day to Night Barbie ve tüm zamanların en çok satan bebeği olan 1992’li Totally Hair Barbie’yi görebiliyor.

Sergide Barbie adını taşıyan ilk Siyahi, Hispanik ve Asyalı bebeklerin yanı sıra Down Sendromlu ilk Barbie, tekerlekli sandalye kullanan ilk Barbie ve dolgun vücut hatlarına sahip Curvy Body Shape Barbie’nin örnekleri de yer alıyor.

Beş yıllık bir çalışma sonrasında hayata geçirilen serginin en son bölümünde, Greta Gerwig’in yönettiği ve Margot Robbie’nin başrolünü oynadığı 2023 yapımı ‘’Barbie’’ filminden kesitler gösterime sunuluyor.

Kaynak:

https://www.euronews.com/culture/2024/07/05/dolls-dresses-and-dreamhouses-london-design-museum-exhibition-celebrates-65-years-of-barbi?utm_source=newsletter&utm_campaign=culture_newsletter&utm_medium=referral&insEmail=1&insNltCmpId=255&insNltSldt=10080&insPnName=euronewsfr&isIns=1&isInsNltCmp=1

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar