Sürdürülebilir kalkınma alanında öne çıkan küresel danışmanlık şirketleri

Sürdürülebilir kalkınma alanında öne çıkan küresel danışmanlık şirketleri

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler net sıfır, karbonsuzlaşma hedefleri ve diğer sürdürülebilirlik stratejilerini taahhüt ederken, küresel danışmanlık firmaları da müşterilerinin yanında yer alarak, bu yolda onlara alan açıyor.

Sürdürülebilirlik yolculuklarında müşterilerini desteklemek için çalışan ve gezegenin iyiliği için enerji dönüşümünü ilerletmek, karbonsuzlaştırmayı artırmak ve Paris Anlaşması’nda belirlenen hedeflere ulaşmak için ortaklıklarını, kaynaklarını ve araştırmalarını kullanan önde gelen küresel danışmanlık firmaları aşağıda sıralanıyor: 

1.PricewaterhouseCoopers – PwC

Londra merkezli küresel danışmanlık şirketi PwC, 151 ülkede 264.000’den fazla çalışana ev sahipliği yapan ofisleri aracılığıyla denetim ve sigorta, danışmanlık ve vergi hizmetleri sunuyor. PwC’nin, 2023 mali yılında Global Fortune 500 şirketlerinin %87’sine hizmet sağladığı belirtiliyor.

PwC İngiltere Sürdürülebilirlik Uygulama Lideri Lynne Baber, ‘’Raporlamada benimsediğimiz veri odaklı yaklaşım sayesinde müşterilerimizin güvenle yol almaları ve kanıtlayabilecekleri anlamlı bir değişim sağlamaları için onları güçlendiriyoruz’’ diyor.

2. WSP

1885 yılında hayata geçirilen Kanadalı danışmanlık firması WSP’nin halihazırda 66.500’den fazla çalışanı bulunuyor. Firmanın amacı yenilikçilik, dürüstlük ve kapsayıcılık kültürü ile hizmet verdiği toplumlar üzerinde olumlu ve uzun süreli etki yaratmak.

WSP, müşterileri ve kendi operasyonları için sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezinde tutuyor.

3. Environmental Resources Management – ERM

Yalnızca sürdürülebilirlik odaklı Londra merkezli bir danışmanlık şirketi olan ERM, dünyanın önde gelen şirketleri için sürdürülebilirliği hızlı ve ölçekli bir şekilde operasyonel hale getiriyor. 8.000’den fazla çalışanı ile 50 yılı aşkın süredir çevre, sağlık, güvenlik, risk ve sosyal deneyimiyle müşterilerini desteklemeye devam ediyor.

4. Bain & Company

12 yıl üst üste karbon nötr olmayı başaran ve yakın zamanda Kapsam 1,2 ve 3 emisyonlarının yüzde 100’ünden fazlasını dengeleyerek net-negatif konuma ulaşan Bain & Company, 2025 yılına kadar hayır amaçlı danışmanlık hizmeti veren ekiplerine 1,1 milyar ABD doları taahhüt etti.

1973 yılında kurulan Boston merkezli danışmanlık şirketi 39 ülkede yer alan 64 ofisiyle yönetim danışmanlığı hizmetleri veriyor.

Şirketin CEO’su Manny Maceda, ‘’Sürdürülebilirlik hepimiz için bir zorunluluk haline geldi. Çevresel zorluklar artarken bunları ele alma süreleri de daralıyor. Bu nedenle sürdürülebilirliği firma stratejimizin geneline, müşteri iletişimimize ve satın alma uygulamalarımıza dahil etmeye devam edeceğiz’’ diyor.

5. KPMG

1987 yılında kurulan İngiltere merkezli denetim, vergi ve danışmanlık firması KPMG, dünya genelinde 273.000’den fazla ortağı ve çalışanıyla 143 ülkede ve bölgede faaliyet gösteriyor.

Firma, 1993 yılından bu yana her iki yılda bir, sürdürülebilirlik konusunda kurumsal raporlamanın en etkin örneklerinden biri olan KPMG Kurumsal Sorumluluk Raporlaması Araştırması’nı yayınlıyor ve dünya çapında binlerce şirketi mercek altına alarak şirketlerin neyi, neden ve nasıl raporladığı ve raporlamanın bundan sonra nereye gideceği konusunda yönlendiriyor.

6. Boston Consulting Group – BCG

Boston merkezli küresel danışmanlık ve yönetim firması olan BCG 1963 yılında hayata geçirildi. Şirket kamu, sosyal ve özel sektörler arasındaki işbirliğinin gerekli değişimi sağlamak için önemli olduğuna inanarak çok çeşitli sektörlerde sürdürülebilirlik danışmanlığı hizmetleri veriyor.

BCG, küresel karbondioksit emisyonlarını 1 gigaton azaltmaya yönelik olarak en büyük 10 müşterisi ile yürüttüğü çalışmalar sonucu ortaya çıkan eylem planlarından gurur duyuyor.

7.McKinsey & Company

McKinsey Sürdürülebilirlik, çeşitli sektörleri ve müşterileri karmaşık ancak ulaşılabilir hedeflere hızlı bir şekilde erişim konusunda destekliyor. Firma, iklim taahhütlerini hızlandırmak için karbonsuzlaştırma, yeşil girişimler ve çevre yatırımlarına odaklanıyor.

Şirketin Küresel Yönetici Ortağı Bob Sternfels, jeopolitik ve iklimsel zorluklar hükümetlerin, işletmelerin ve vatandaşların karşısına çıkarken, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi hızlandırmaya yönelik uzun vadeli düşündüklerini ve bu yolda kararlı olduklarını söylüyor.

8.Deloitte 

Sürdürülebilirlik danışmanlığı alanında 20 yılı aşkın deneyime sahip olan İngiltere merkezli danışmanlık şirketi Deloitte, 20.000’den fazla danışmanıyla 150 ülke ve bölgede faaliyet gösteriyor.

Bundan 175 yıl önce denetim firması olarak kurulan ve sonraları dünyanın en büyük danışmanlık şirketlerinden birine dönüşen Deloitte’in Küresel Sürdürülebilirlik ve İklim Uygulama Lideri Jennifer Steinmann, ‘’Daha iyi bir geleceğin mümkün olduğuna ve bu geleceğe ulaşmanın tutum ve davranışlarda köklü ve kalıcı bir değişime bağlı olduğuna inanıyoruz’’ diyor.

9. Ernst & Young – EY

Londra merkezli küresel danışmanlık şirketi EY 1989 yılında kuruldu. Dünya genelinde yaklaşık 400.000 kişilik danışman ekibiyle müşterilerine sürdürülebilirlik yolculuklarında dört temel alanda yardımcı olmaya çalışıyor:

·      Yeni strateji oluşturma

·      Yönetim ve işletim

·      Geçişi hızlandırma 

·      Güven inşa etme

Firma, dünyanın dört bir yanındaki şirketlere karar alma süreçlerinde tavsiyelerde bulunarak, araştırma ve raporlama kapsamında küresel düşünce liderliği sağlıyor. Buna ek olarak, COP iklim zirvelerinde küresel karar vericiler ve hükümetlerle doğrudan çalışıyor.

10. Accenture 

Dünya genelinde 743.000 danışmanı olan Accenture, Fortune Global 100 ve Fortune Global 500’ün dörtte üçünden fazlası dahil olmak üzere 120’den fazla ülkede 9.000’den fazla müşteriye hizmet veriyor. 

Genel operasyonlarının temelinde karbon verilerini karar alma sürecine dahil eden danışmanlık firması, müşterilerinin karbon zekasını kontrol etmek, iyileştirmek ve değer yaratmak için geliştirmeye odaklanıyor.

Raporlama lideri olarak bilinen Accenture, işbirlikçi düşünceyi teşvik etmek ve karbonsuzlaşmayı küresel çapta desteklemek için Birleşmiş Milletler ve Dünya Ekonomik Forumu gibi kuruluşlarla ve net sıfır emisyon için çalışmalar yürüten bireysel şirketlerle işbirliği yapıyor.

Son söz olarak, teknoloji ve veri analizinde son yıllarda kaydedilen ilerlemeler, kuruluşların sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerindeki etkilerini daha önce hiç olmadığı kadar doğru ve tutarlı bir şekilde ölçmelerine ve raporlamalarına böylelikle, sürdürülebilirlik yolculuklarında daha doğru kararlar almalarına yardımcı oluyor.

Kaynak:

https://sustainabilitymag.com/articles/top-10-sustainability-consultants?utm_campaign=&utm_medium=email&utm_source=Newsletter

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar