The 30 Year Sweatshirt hızlı moda ile mücadele eden giyim markası

The 30 Year Sweatshirt hızlı moda ile mücadele eden giyim markası

‘’Gezegenimizi kurtarmak için iş yapıyoruz’’ misyonu ile dış giyim sektöründe var olan Patagonia’nın izinden giden bir diğer marka da Tom Cridland Co. Küçük ölçekli bir firma olmasına rağmen gezegen için amacı büyük.

Giysilerin özenle ve zevkle üretildiği geçmiş dönemleri çağrıştıran ve sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanan bir moda markası yaratmak amacıyla yola çıkan İngiliz eko-bilinçli tasarımcı Tom Cridland, kendi adını taşıyan markasını 2015 yılında hayata geçirdi.

25 yaşındayken kendi şirketini kuran Londralı Tom Cridland, imza ürünü olan chino pantolanlarıyla pazara girdi. Ardından cinsiyet ayırımı gözetmeyen tasarımlara sahip ve 30 yıl dayanacağını garanti ettiği ‘’The 30 Year Sweatshirt’’ markasını piyasaya sürdü.

Cridland, otuz yıl garantili giysi olarak sweatshirt seçmesinin nedenini; bu giysinin her insanın gardırobunda bulunan vazgeçilmez gündelik bir parça olması ve aynı zamanda tüketicilerin bu kadar uzun süre kullanmaktan sıkılmayacağı pratik bir giyim tarzı olmasına bağlıyor.

Hızlı moda endüstrisini yavaşlatmaya hevesli olan Cridland, bunun bir pazarlama politikası ya da hile olmadığını söylüyor. ‘’24 yaşındayken aldığınız sweatshirt’ü 54 yaşına kadar giyebilir ve gerektiğinde onarım için mağazaya getirebilirsiniz’’ diyor.

1973 yılında kurulan Amerika-Ventura merkezli Patagonia markası da müşterilerine ücretsiz onarım imkanı sunarak benzer uygulamalar yapıyor. Tom Cridland bu markadan esinlendiğini sözlerine ekliyor.  

The 30 Year Sweatshirt ürünlerinin 30 yıl dayanacağından nasıl emin oluyor?

Öncelikle herşeyin malzemenin kalitesi ile bağlantılı olduğunu aktaran Cridland, sweatshirt üretiminde metre başına 360 gram pamuk kullanıldığını ve çift takviyeli dikişlerin bozulmayı önlediğini aktarıyor.

İlk tasarımı Portekiz’deki zanaatkarlarla yakın işbirliği içinde çalışarak geliştiren eko-bilinçli tasarımcı, İtalyan kumaşları ve işçiliğini kullanarak kaliteyi bir üst seviyeye çıkarmak amacıyla üretimi İtalya’ya taşıdı.

Fosil yakıtlardan sonra dünyanın en az çevre dostu endüstrisi olan hızlı moda sektörüne yönelik bu kararlı ve çevre duyarlı yaklaşım, Hollywood ünlüleri arasında popülerlik kazanarak hızla yayıldı. Bu felsefe, Ben Stiller, Daniel Craig, Leonardo Di Caprio, Hugh Grant, Jeremy Piven, Rod Stewart, Frankie Valli gibi ünlü oyuncuların ve İngiliz Kraliyet ailesinden bazı mensupların markayı tercih etmelerine yol açtı.

‘’Çöpe atılan modaya karşı durmalıyız’’ felsefesini benimseyen Tom Cridland, planlı eskitmenin hızlı moda stratejisinin içinde yer aldığını aktarıyor. 

Dayanıklı ve yüksek kaliteli ürünleri karlı bir şekilde üretmenin mümkün olduğunu savunan tasarımcı, takdir edilen kaliteli bir ürün sunmanın insanlara ve özellikle de gezegene fayda sağlayan, takip edilmesi gereken bir yolculuk olduğunu vurguluyor.

Kaynak:

https://www.huffpost.com/entry/the-30-year-sweatshirt-gi_b_9472034

https://www.forbes.com/sites/eshachhabra/2015/06/28/the-patagonia-effect-uk-brand-builds-the-30-year-sweatshirt/?sh=7a80f35a1ed8

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar