Sosyal girişim fikirleri – Tetikleyici güdü ilişkisi

0

Sosyal Girişim Fikirleri – Kararlılık İlişkisi makalemizin ardından tetikleyici güdü ile arka planındaki deneyim ve teorik bilgi etmenlerine değineceğiz…

İnsanoğlu, on binlerce yıllık tarihi boyunca belli başlı süreçlerle yoğruldu. Milyonlarca sorun akıllarda çeşitli çözüm fikirlerine konu oldu, çalışıldı, çözüldü… Bu açıdan bakıldığında insan doğasının kökenlerinden itibaren başlayan ve karşılaşılan çeşitli konuları çözmeye yönelik bir dizi akıl yürütme güdüsü içerdiği açık. Bunu tetikleyen şey farkındalık, çevre koşulları, eğitim gibi çeşitli maddeler halinde sıralanabilir. Ancak nihai konu bunun ağırlıklı olarak bir güdü olması.

Güdü sözlük anlamı, ‘bilinçli ya da bilinçsiz davranışları doğuran, davranışların sürekliliğini sağlayan ve onlara yön veren herhangi bir güç’ ve ‘bir eylemin ya da etkinliğin gizli nedeni’ şeklinde. İnsanoğlunun modern çağın sorunlarıyla baş etme yönünde, dünyanın her yerinde atmakta olduğu adımların arkasındaki o güç ve hayatı farklı bir yaklaşım dahilinde gören kimseleri, sosyal girişimciliğe yönelten temel etmenlerde aynı zamanda.

Sosyal girişimciliğe açık olma güdüsünün birçok farklı kaynağı olabilir. Bunlardan biri deneyimler…

Deneyim

Günümüzde genellikle deneyimlerle evrilen, bu bağlamda bulunan fikirlerin sosyal girişime dair birçok kaynağın ortaya çıkış hikayesini meydana getirdiği anlaşılıyor. Otomobillerin yağmurlu havalarda birikintileri yol kenarındaki yayalara sıçratmasının önüne geçen ‘yavaş sürüş’ buna dair basit bir örnek. Bu örnekte yaşanılan deneyimlerin söz konusu durumda gaz pedalına daha az basmayı tetiklediğine şüphe yok. Bu çok basit yaşamsal örneğin, sayısız sosyal girişimcilik hikayesinde çıkış öyküsüne dair ‘deneyimle şekillenen dürtü’ sonucunu açığa çıkardığı bir gerçek. Güdüyü açığa çıkaran bir diğer form faktör de beyin fırtınaları…

Teorik bilgi

Sosyal girişimcilik fikirleri, sadece deneyimle ortaya çıkmıyor, bir süreç sonucunda veya daha yüksek bir olasılıkla çağrışımla ortaya çıkan fikirler de söz konusu olabiliyor. Belli sorunları çözmeye yönelik adımları şekillendiren bu fikirlerin, beyin fırtınası yoluyla ortaya çıkışı ise en sık karşılaşılan olgular arasında. Aynı sinerjiyi taşıyan bireylerden daha etkili çözümlerin ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğu beyin fırtınanaları, günümüz başarılı sosyal girişimcilik hikayeleri açısından altın değerinde.

Benzer ve aynı zamanda birbirini tamamlayıcı şekilde düşünebilen bir grup insan, milyonların hayatını daha iyi hale getiren projeler geliştirebiliyor. Bu fikir alışverişlerinin arkasındaki güdünün kaynağı ise ağırlıklı olarak teorik bilgi birikimi olabiliyor. Görmek ve dokunmanın dışında araştıran, tanımlayan, ve bu birikimini çıkış noktasını sosyal girişim şeklinde kodlayan kimselere tanıklık etmek ilham veriyor.

Altın değerinde…

Sorunları görmek ve çözüm getirmek için, ister deneyimlerin tetiklemesiyle, ister beyin fırtınası sonucu atılan hiçbir adım boşa değildir. Konunun sosyal girişim yönü, belli sorunlara eğilmek, onları gidermeye karar verip kararlı adımların atılmasıyla ilgilidir. Gelişim süreci temel anlamda budur. Farklı güdüler, kararlar ve elbette insanın belli bir hedefe yönelmesi için olmazsa olmaz konumundaki tetikleyici kararlılık ve enerji de büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.