Seabin Project ile tanışın

0

Yüzen çöp kutuları ile okyanusları plastik şişe, çöp poşeti gibi atıklardan temizleme fikrindan doğan Seabin Project oldukça inovatif bir sosyal girişim projesi özelliği taşıyor.

İnovasyon, sosyal girişimcilikle buluştuğunda ortaya çıkan sonuçların yarattığı etki kuşkusuz çok daha büyük oluyor. Okyanusların temizlenmesi, son yıllarda çok sayıda ilginç fikirle birlikte ele alındı, Seabin Project de bunlardan biri.

İçinde vakum oluşturabilen elektrik pompası ve filtresi ile bir tür ‘yüzebilen teknolojik çöp kovası’ meydana getirilmesi ve bunların su yüzeyindeki atıkları toplaması fikrinden doğan Seabin Project, daha temiz okyanuslar için geliştirildi.

Atıkların en yoğun görüldüğü noktalarda, yani liman, marina gibi alanlarda konumlandırılması süren yüzen çöp kutuları ile önemli ölçüde temizleme sağlanması amaçlanıyor.

Bu yönde hedefler, her bir yüzen çöp kovası ile günde 1,5 kg’ye varan okyanus atığının bertaraf edilmesi.

Öte yandan Seabin Project kapsamında eğitim çalışmaları da yürütülüyor; okyanus kirliliğine yönelik okullarda çeşitli programlar gerçekleştiriliyor.

Temelde Seabin Project; okyanusların daha temiz hale getirilmesi için hem teknolojiyi kullanan hem de kamusal alanda yürütülen faaliyetlerle etkiyi artıran bir proje özelliği taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.