1,5 yılda 1050 ton gıdayı atık olmaktan kurtaran girişim

0
Recycling garbage seamless pattern trash bags tires management industry utilize concept and waste ecology can bottle recycling disposal box vector illustration. Seamless pattern background

Fazla Gıda, sürdürülebilir atık yönetimi alanındaki teknolojik çalışmaları ile dikkat çekiyor.

Olcay Silahlı tarafından 2015’te fikir olarak ortaya çıkan Fazla Gıda, literatür çalışmaları ve bir dizi tamamlayıcı süreçten sonra 2016’da kuruldu. 2017 Şubat ayından günümüze kadar geçen sürede 1050 ton gıdanın atık olmasının önüne geçildiği kaydedildi.

Web tabanlı bir atık yönetim platformu olan Fazla Gıda, gıda bağışı, yeniden satış ve geri dönüşüm modülleri içeriyor. 11 ilde 50’den fazla aktif dernekle bağış operasyonları yürütüyor, ayrıca otel, market zinciri gibi alanlarda hizmet veren ve üretim gerçekleştiren firmalarla çalışıyor.

Platform ile firmalar, üretimlerini ya da müşteriye sunulan gıda miktarlarını kontrol altına alarak kaynağında azaltma çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Atık haline dönüşen gıdaların ise çeşitli şekillerde yeniden kullanımı sağlanıyor.

Accelerate 2030 programına kabul edildi

Accelerate 2030 programına kabul edilen Türkiye menşeli tek proje olan Fazla Gıda’nın Arda Eren ile birlikte kurucu ortağı olan Silahlı tarafından aktarılan bilgilere göre, Türkiye’de her yıl 214 milyar TL değerinde gıda atığı oluşuyor. Yani ihraç edilen sebze-meyvenin dört katı kadar gıda her yıl boşa gidiyor.

Öte yandan Türkiye’de gıda atığının sadece yüzde 2’si geri dönüşüme kazandırılıyor, söz konusu oran ABD’de yüzde 35 ve Avrupa’da yüzde 70 seviyelerinde.

Bu bağlamda atılacak adımlar, her sosyal sorumluluk projesi, her sosyal girişim büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.