Omicron’un yayılımı sonrası maskeler hakkındaki kılavuz güncellendi

Omicron’un yayılımı sonrası maskeler hakkındaki kılavuz güncellendi

Omicron varyantı hızla yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, altı kıtada en az 38 ülke yeni varyant vakalarını doğruladı.

Deltadan daha bulaşıcı olup olmadığı veya aşı korumasının yetersizliği hakkında bilmediğimiz birçok konu olmasına rağmen şimdiye kadar her iki koşulun da doğru olabileceğine ve öncesinde Covid-19 geçiren kişiler için daha yüksek enfeksiyon riski oluşturduğuna dair bazı göstergeler bulunuyor.

Önceki varyantlardan daha bulaşıcı olan delta, dünya genelinde geçerli bir varyant olmaya devam ediyor. Kuzey yarımkürede kış devam ederken süregelen Omicron artışı maske kullanımını yeniden zorunlu hale getiriyor.

En iyi maske türü nedir?         

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), maskeler hakkındaki kılavuzunu güncelledi. Farklı etkinlik seviyeleri olsa da tek kullanımlık maskelerin yeterli olmadığını garanti eden birkaç unsur var. Bez veya kumaş maskelerin bireyi ve diğerlerini korumak için birden fazla katmana sahip olması, kenarlarında boşluk olmaması, valf ve diğer açıklıkların olmaması gerekiyor.

Bunlara ek olarak yetkililer çift maskelemeyi önermelerine rağmen tek kullanımlık maskeler yerine daha kalın ve yüze daha sıkı oturan N95 maskelerin yaygın olarak kullanımı tavsiye ediyor. Bu maskeler partiküllerin yüzde 95’ini filtreliyor. Benzer şekilde etkili olan ancak yüze daha gevşek oturan ve daha rahat olabilecek Çin modeli KN95 maskelerin de alternatif olduğu belirtiliyor.

Kaynak:

https://qz.com/2098381/where-to-find-a-safe-n95-mask-for-the-omicron-variant/?utm_source=email&utm_medium=daily-brief&utm_content=3d4e4169-69a8-11ec-bcd6-be93f78fc7c2

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar