“İlk Fırsat” projesi genç işsizlere iş imkanı

0

Diplomalı işsizlik sorununu çözmek üzere Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı tarafından kurulan “İlk Fırsat” projesinin 2018 katılımcıları belirlendi.

Yöneticileri arasında Şevket Sabancı, Emine Sabancı ve Ali Sabancı’nın yer aldığı Esas Sosyal, bundan 3 yıl önce kurularak, Türkiye’deki genç işsizler için bir proje hayata geçiren bir kuruluş. Esas Sosyal tarafından hayata geçirilen “İlk Fırsat” projesi kapsamında, her yıl Anadolu’daki üniversitelerden mezun olan başarılı öğrenciler seçilerek, ilk iş deneyimlerini yaşamaları için STK’lara yönlendiriliyorlar.

Esas Sosyal’ın bir projesi olarak hayata geçirilen “İlk Fırsat” projesinin bu yıl 3’üncüsü düzenlendi. Projeye, 2015-2016 yılları arasında düzenlenen projeden 40 genç, iş hayatına proje kapsamında bir STK ile başlamak isteyen 20 genç katılım gösterdi. “İlk Fırsat” projesinin buluşmasında gençlerin yanı sıra STK’ların temsilcileri de yer aldı.

Anadolu’daki bir üniversiteden mezun olan gençlerin iş bulma sorunu yaşadığının altını çizen Emine Sabancı Kamışlı, “İlk Fırsat” programı dahilinde verilen eğitimler kapsamında gençler bir yandan iş deneyimi kazanırken bir yandan da kendilerini geliştirebildiklerini belirtti.

Programa başvurarak eğitim görme şansını yakalayan gençler, Esas Sosyal aracılığıyla 200 saat eğitim görecekler. Eğitimlere ek olarak iş dünyasındaki birçok önemli kişiyle tanışma şansını yakalayacaklar. 12 ay boyunca üniversiteden yeni mezun olan gençlerin istihdamını sağlayan “İlk Fırsat” programı kapsamında gençler, toplumu ilgilendiren sosyal konular üzerinde de çalışma şansını yakalıyorlar.

2018’de “İlk Fırsat” projesine 2300 başvuru

2018 yılında 2300 başvurunun yapıldığını belirten Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Kamışlı, “Son 15 yılda ülkemizde rekor seviyede üniversite açıldı. İleride daha çok eğitilmiş gençlerimizle inkişafımızı güçlendireceğiz. Ancak ülkemizde diplomalı işsizlik oranı yüksek. Bu düzelecek ama bunun düzelmesini beklemekle olmaz. Bizler de akıllı sonuç odaklı projeler üretmeliyiz. İlk Fırsat da bunu yapıyor” dedi. Emine Sabancı Kamışlı, TÜİK verilerine göre diplomalı işsizlik oranının yüzde 34 olduğunu, bu oranın kadınlarda yüzde 41’e yükseldiğini de hatırlattığı konuşmasında, “Gençler üniversiteye gidiyor. Yatırım üniversite ise kar da o yatırımı yapılmış gencin umutları oluyor. Umudu olmayanlar hayal kuramaz. Hayal kuramayan da toplumun inkişafına katkıda bulunamaz” ifadelerinde de bulundu.

Geçen senelerde program sayesinde çeşitli STK’larda çalışma fırsatını yakalayan gençlerin bir kısmı, büyük şirketlerde iş hayatlarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.