Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği’den kök hücre bağışı etkinliği

0

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği yönetimi ve üyeleri, Kızılay işbirliğinde bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirerek, kök hücre ve kan bağışında bulundular.

KONTİMDER tarafından gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, ihtiyacı olan hastalara yardımda bulunabilmek için kök hücre ve kan bağışı yapıldı. Kızılay işbirliğiyle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi kapsamında, KONTİMDER yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyeleri kök hücre bağışı süreci hakkında bir eğitime tabii tutuldu.

Kemik iliği ya da kök hücresi, kan hücrelerini üreten hücrelere verilen isimdir. Bazı hastaların tekrar sağlığına kavuşabilmesi için kemik iliği ya da kök hücresi nakli yapılması gereklidir. Fakat bu nakillerin ülkemizde az olmasından kaynaklı birçok hastanın durumu tehlikeye girmektedir.

Hasta, akrabaları dışında da tarama merkezleri tarafından saptanan, hastaya en uygun kök hücrenin belirlenmesinin ardından da nakil işlemi gerçekleştirilmektedir. Kök Hücresi bağışında bulunan adaylar donör olması durumunda seyahat etmesi gerekirse, ulaşım konaklama ve yeme-içme masrafları Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

KONTİMDER Genel Sekteri kan bağışının öneminden bahsetti

Ülkemizdeki kan ve kök hücre bağışlarının hasta bireyler için ne kadar önemli olduğunun altını çizen KONTİMDER Genel Sekteri Hüseyin Uslu, “Bilgilendirme toplantısında detaylı bilgiler aldık. Bu konuda tedavi görmüş Levent Yılmaz, yaşadığı süreçleri anlattı. Kampanya için üyelerimize duyuru yaptık. Amacımız bu konuda bir farkındalık yaratmak ve katkı sağlamak. Bölgesel kan merkezinin Konya’da kurulmasını talep ediyoruz. Bu konuda ilgili kurumların çalışma yapmasını ve bölgesel kan merkezinin yapılmasıyla kan bağışı farkındalığının daha da aratacağını ve olumlu etki yapacağını düşünüyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Birçok hastanın tedavisinde kullanılan kök hücre naklinin önemini bir kez daha vurgular ve toplumda bu konudaki hassasiyetin artmasını can-ı gönülden dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.