İklim değişikliği kasırgaların şiddetini artırıyor: Kategori 6 seviyesine geçilmesi öneriliyor

İklim değişikliği kasırgaların şiddetini artırıyor: Kategori 6 seviyesine geçilmesi öneriliyor

Yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, iklim krizinin tetiklediği hava olayları nedeniyle 1 ila 5 arasında numaralandırılan kasırga şiddeti ölçeğine, ‘mega kasırgalar’ için altıncı aşamanın eklenmesi gerekiyor.

Dünya, havanın ve aynı zamanda okyanusların ısınmasına atfedilen kasırgaların şiddetinde artışa tanık oluyor. 

Son yıllarda iklim krizinin etkisiyle sadece kasırgaların sıklığının artmakla kalmadığı, ölçeğin en üst sınırını aşan kasırgaların yaşandığı belirtiliyor. Örneğin Filipinler’de 2013’te 6.000’den fazla insanın ölümüne neden olan Haiyan Tayfunu ve 2015’te Meksika yakınlarında saatte 346 kilometre hıza ulaşan Patircia Kasırgası gibi olaylar, mevcut sınıflandırmanın yetersizliğine işaret ediyor.

Kaliforniya’daki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı’ndan Michael Wehner ve Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden James Kossin 5 Şubat 2024 tarihinde kasırgalar için bir üst seviyenin eklenmesini önerdiler. Yaptıkları araştırmaların bulguları doğrultusundaki önerileri Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Okyanuslar ve atmosfer ısınmaya devam ettikçe mega kasırgalar da güçleniyor. Kasırgaların sayısı yaklaşık olarak aynı kalırken, şiddetleri artıyor. 

Kategori 5’in sınırlarını zorlayarak daha önce görülmemiş rüzgar seviyelerine ulaşan son yıllardaki kasırgaların yeniden kategorize edilmesi ve Kategori 6 olarak güncellenmesi gerektiği vurgulanıyor.

Küresel ısınma daha yoğun tropikal siklonlara yol açıyor ve genel olarak mega kasırgalar daha sık görülüyor. 

Araştırmacılar, Kategori 6 olarak yeni belirlenecek bir seviyenin, iklim değişikliğinin kasırgaları ve diğer fırtınaları nasıl etkilediği konusunda insanları daha bilinçli hale getirmeye yardımcı olacağını söylüyor.

Wehner, ‘’Temel amacımız iklim değişikliğinin şiddetli fırtınaları etkilediğini göstermek ve bu konuda toplumu bilinçlendirerek gerekli önlemlerin alınmasına katkıda bulunmak’’ diyor.

Amaçlarının ölçeği değiştirmek değil, değişen iklime adapte etmek olduğunu bildiren araştırmacılar, Kategori 5 olarak belirlenen fırtınalardan kaynaklanan rüzgar tehlikesi riskinin arttığı ve iklim değişikliği altında artmaya devam edeceği konusunda farkındalık yaratmak olduğunu aktarıyorlar.

Kaynak:

https://earthsky.org/earth/hurricanes-category-6-climate-change/#:~:text=Researchers%20propose%20for%20a%20new,more%20under%20this%20new%20category

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar