Dünyadaki yardımın yüzde 20’si Türkiye kaynaklı

  0

  Türkiye, en çok insani yardımda bulunan ikinci ülke konumuna yükseldi. Önümüzdeki süreçte ilk sıraya yükselmesi de olası. Detaylar dikkat çekici…

  Yardım Bekleyen Ülke konumundan Yardımı Beklenen Ülke konumuna geçtiğimiz aylarda gelen Türkiye, Küresel İnsani Yardım 2017 Raporu’na göre en çok yardımda bulunan ülkeler arasında.

  Türkiye, geçtiğimiz yıl 6 milyar dolarlık insani yardımda bulunarak bu alanda dünya genelinde ikinci sırada yer aldı.

  Milli gelirinin yüzde 0,75’ini insani yardım için ayırdığı görülen Türkiye, aynı zamanda ‘Dünyanın en cömert ülkesi’ konumunda. İlk sırada yer alan ABD’den 300 milyon dolar daha az yardım yaptığı kaydedilen Türkiye, 200’e yakın ülkeyi geride bıraktı. Türkiye’nin ardından İngiltere, AB kurumları ve Almanya geliyor.

  2013, 2014 ve 2015’te en çok insani yardımda bulunan 3. ülke olan Türkiye, ilk kez 2. Sıraya yükseldi. 2014 yılında 3.2 milyar dolar olan yardım miktarının 2 katına ulaştığı anlaşılıyor. İnsani yardımlar tarafındaki hassasiyetiyle Türkiye, birçok ülkeye ilham veriyor.

  2017 yılı verileri henüz netleşmemiş olmakla birlikte Türkiye’nin insani yardım miktarı açısından ABD’yi geride bırakıp ilk sıraya yükselme olasılığın söz konusu olduğunu belirtmek mümkün.

  Milli gelirine göre en çok yardımda bulunan ülke olan Türkiye’yi Birleşik Arap Emirlikleri ve Lüksemburg izliyor.

  Toplam insani yardım tutarı 27,3 milyar dolar

  Küresel insani yardımlar, her geçen yıl daha da artıyor. Dünya genelideki yardım tutarının 27,3 milyar dolar seviyesinde olduğu 2016 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 2 milyar dolar daha fazla insani yardımda bulunulduğu dikkatlerden kaçmıyor. Göstergeler sevindirici.

  En çok yardım Suriye’ye

  En çok yardım yapılan ülkeler sıralaması da netlik kazandı. Dünya genelinde en çok insani yardımın 2011 yılında beri iç savaş ve büyük bir insani dramın yaşandığı Suriye’ye yapıldığı, rakamın 2,14 milyar dolar olduğu kaydedildi.

  Suriye’yi 1,5 milyar dolarla bir diğer Asya ülkesi Yemen ile 935 milyon dolarla Ürdün izledi. Süney Sudan ve Irak en çok insani yardım yapılan 4 ve 5. ülkeler.

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.