MIT öğrencilerinden mültecilere özel uyku tulumu

0

İç savaşın vurduğu Suriye’de soğuklar yaklaşıyor. Mülteciler için tasarlanan TravlerPack adlı uyku tulumları ise sosyal fayda anlamında dikkat çekiyor…

Suriye’de kış soğuk geçecek, hatta dondurucu soğukların görüleceği yerler olacak. Bunlar karamsar ve irrasyonel ifadeler değil, önceki yıllarda görülen, şimdi ise yaklaşmakta olan soğuk zamanlara dair beklentiler. Neyse ki dünyanın birçok yerinde iyi ve düşünceli insanlar var…

ABD’nin önde gelen teknik okullarından Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) bir grup öğrenci, 2011 yılından beri iç savaşın yaşandığı Suriye’de önümüzdeki aylarda beklenen dondurucu soğuklara karşı ilginç bir ürün tasarladılar. Vick Liu ve beraberindeki 5 kişilik ekibin önderliğinde geliştirilen ürün temelde bir uyku tulumu; ancak bundan çok daha fazlasını sağlıyor.

TravlerPack adı verilen özel uyku tulumları, Suriye’de ücretsiz olarak dağıtılmak üzere geliştirildi. -10 dereceye kadar soğuktan korunma sağlayan uyku tulumları, aynı zamanda hafif, dayanıklı ve su geçirmez özellikte.

Suriye’de soğuk geçecek aylar boyunca yerinden edilen 11 milyondan fazla insan, yeterli ısınma ve barınma imkanı olmaksızın hayatlarını sürdürmeye çalışacak. Bu noktada ücretsiz şekilde dağıtılmak üzere geliştirilen TravlerPack, önemli bir soruna öğrenciler tarafından getirilen basit bir çözüm maiyetinde.

Büyük soruna basit çözüm

Fikrin doğuş hikayesi ve gelişimi ise oldukça ilginç. İlk prototip uyku tulumu, bir yurt odasında dikildi. Ardından Boston’daki bir kar fırtınası sırasında sıcaklığın -15 dereceye kadar düştüğü günlerde test edildi, kullanıldığında gece boyunca sıcak kalınması mümkün olmuştu. Ardından ek özellikler için direkt olarak mültecilerle konuşuldu, bu aşamada saklama bölmeleri, çıkarılabilir bir cibinlik ve gerektiğinde battaniyet olarak da kullanılabilmesi gibi çeşitli eklemeler yapıldı. Kullanılmadığında omuzda taşınabilen TravlerPack’te ısıtma görevi için küçük bir akü yer alıyor.

Suriyeli mültecilere ücretsiz şekilde gönderilmek üzere geliştirilen uyku tulumlarının üretimi ve tedariği için görüşmeler yapıldı. Bir bağış kampanyasında hedeflenen 15 bin dolara kısa sürede ulaşılırken kar amacı gütmeyen dağıtım şirketi NuDay Syria’yla da anlaşma sağlandı. Bu harikulade hikayenin sonucu olarak TravlerPack, çocukların da aralarında bulunduğu on binlerce Suriyeli mülteciye dağıtılarak önümüzdeki aylarda görülebilecek soğuğa bağlı ölümlerin azaltılmasında etkili olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.