Coder Dojo ile çocuklar da kodlamayı öğrenecek

0

Günümüzde kod bilgisi ve yazılım geliştirme önemi günden güne artan bir konumda. Dünya genelinde de özellikle teknoloji sektörü kod bilgisine çok önem vermekte. Bu yüzden artık çocuklarını erken yaşta kodlamayla tanıştırmak çoğu ebeveynin de öncelikli sırasında.

CoderDojo ilk olarak İrlanda’da yaşayan James Whelton’ın kendi okulunda bir kulüp kurarak temel seviyede HTML ve CSS eğitimleri vermesi ile başlayan bir serüven. Kendisi girişimci olan Bill Liao ile tanışan James Whelton bu fikrini büyütme kararı alarak İrlanda’nın Cork kentinde ilk CoderDojo’yu açtı. Bir çok gönüllü gence eğitim verilerek, temel seviyede kod yazabilmeleri sağlandı. Kısa sürede dünyanın bir çok ülkesinde ses getiren bu girişim, CoderDojo sayısının artmasına sebep oldu. Bu sayede kod ile tanışan çocuk ve genç sayısı gün geçtikçe artmaya devam etti.

6-17 yaş arası çocuk ve gençlerin kodla tanışarak, basit seviyede programlar yapabilmelerine olanak sağlayan bu girişim Şubat 2014’te İstanbul’da yapılan bir etkinlikte bir çok gönüllü eğitmen ile koda meraklı çocuğu bir araya getirdi.

Eğitimlerin ücretsiz olduğu CoderDojo, Türkiye’de de bir çok gönüllü eğitimcinin katılımıyla İstanbul dışındaki diğer ilçelerde de ücretsiz kodlama eğitimleri düzenlenmeye başladı.

Eğitimlere katılmak çok kolay!

Türkiye’de de bir çok ilçede bulunan CoderDojo eğitimlerine katılmak için CoderDojo Facebook Sayfasını takip etmeniz yeterli. Orada duyuruları yapılan etkinlere ücretsiz kayıt olarak eğitimlere katılmanız mümkün. Eğitime giderken çocuklar yanlarında kişisel bilgisayarları ile gitmeleri gerekmektedir. Bazı yaştaki çocuklar ise eğitimlere ebeveyn ile katılmak zorundadırlar.

CoderDojo eğitimlerinin güzel taraflarından biri de devam zorunluluğunun, sınav, test gibi çocukları zorlayan kurallarının olmaması. Çünkü amaç çocukların sürekli oynadıkları oyunların nasıl yapıldıklarını merak etmeleri  ve Scratch ya da gönüllü eğitmenin yazılım bilgisi doğrultusundaki programları en temel seviyesinde öğrenerek basit programlar oluşturabilmeleridir.

CoderDojo kar amacı gütmeyen sosyal bir girişim olduğu için devam edebilmesi ve daha fazla sayıda çocuk ve gençle buluşabilmesi sponsorlar ve gönüllüler ile mümkündür. Gerek mekan konusunda gerek gönüllü eğitmenlik için detaylı bilgiyi CoderDojo websitesinden öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.