Buzlar eridikçe kutup ayıları açlık tehdidiyle karşı karşıya kalıyor

Buzlar eridikçe kutup ayıları açlık tehdidiyle karşı karşıya kalıyor

Bilim insanları, Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzlarının erimesiyle birlikte bazı kutup ayılarının açlıktan ölme riski ile karşı karşıya kaldığı konusunda uyarıyor. Bunun nedeni beslenme düzenlerini karada yaşamaya adapte edememeleri ve beslenme diyetini değiştirmek zorunda kalmaları. 

Küresel ısınma Arktik denizindeki buzulların erimesine yol açıyor ve eriyen buzullarla birlikte kutup ayıları açlıkla baş etmeye çalışıyor.

Kuzey Kutbu’nun ikonik türleri normalde açıklardaki buz kütlelerinde yakaladıkları halkalı foklarla beslenirler.

Ancak deniz buzlarının erimesiyle birçok kutup ayısı, kuş yumurtaları, meyve ve ot yemek zorunda kalıyor. Yeni beslenme düzenine alışamayan kutup ayıları, çoğunlukla kilo kaybı yaşıyor ve bu da ölüm riskinin artmasına neden oluyor.

Uzmanların araştırmalarına göre kutup ayıları, alışamadıkları bu beslenme düzeni sebebiyle günde ortalama bir kilo veriyor.

Küresel ısınma ve iklim krizinde tehlike altında olan hayvanlar arasında neredeyse reklam yüzü olan kutup ayılarının sayısı 1980’lere kadar düşerken, bunun başlıca nedeni sürdürülemez avlanmaydı. Ancak birçok hukuki düzenlemenin uygulamaya konmasıyla sayıları arttırılabilen kutup ayıları şimdi yükselen sıcaklıklarla birlikte daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya.

Buzlarla kaplı Arktik denizleri kutup ayılarının hayatta kalması için kilit öneme sahip.

Kutup ayıları deniz buzunu, ilkbahar sonlarında ve yazın başlarında yüksek yağ konsantrasyonuna sahip halkalı fokları avlamak için bir platform olarak kullanıyor.

Ancak sıcak aylarda Kuzey Kutbu’nun birçok bölgesi giderek daha az buz tabakası ile kaplanıyor.

Çalışma, inceleme altına alınan Batı Manitoba’da buzsuz dönemin 1979 ile 2015 yılları arasında üç hafta arttığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, üç yıllık bir süre boyunca yaz aylarında 20 kutup ayısına taktıkları GPS donanımlı ve video kameralı tasmalarla onları gözlem altına aldı. Bu sayede hayvanların hareketleri, faaliyetleri ve ne yedikleri kaydedildi.

Buzsuz yaz aylarında ayıların hayatta kalmak için farklı stratejiler benimsedikleri gözlemlendi. Bazıları dinlenip enerjilerini korurken çoğunluğunun ot veya meyve aramaya çalışarak ya da yiyecek aramak için yüzdüğü tespit edildi. Her iki yaklaşımın da başarısızlıkla sonuçlandığı ve çalışmadaki 20 ayının 19’unun, kilo kaybettiği belirlendi.

Kutup ayıları hakkında önemli gerçekler:

·      Çoğunluğu Kanada’da olmak üzere dünyada yaklaşık 26.000 kutup ayısı kalmıştır. Kanada’nın yanı sıra ABD, Rusya, Grönland ve Norveç’te yaşarlar.

·      Kutup ayıları Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olarak listelenmiştir ve iklim değişikliği bu ayıların azalmasında önemli bir faktördür.

·      Yetişkin erkekler yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve 600 kilogram ağırlığındadır.

·      Bir oturuşta 45 kilograma kadar yağ yiyebilirler.

·      Koku alma duyuları çok gelişmiş olduğundan, avlarını 16 kilometreye kadar uzaktan koklayarak bulabilirler.

·      Kutup ayıları güçlü yüzücüler olarak kıyıdan 100 kilometre açıkta görülebilirler. Hafif perdeli pençeleri sayesinde saatte yaklaşık 10 kilometre hızla yüzebilirler.

Kaynak:

https://www.bbc.com/news/science-environment-68253819?utm_source=cbnewsletter&utm_medium=email&utm_term=2024-02-20&utm_campaign=Daily+Briefing+14+02+2024

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar