A’dan Z’ye görme engelli bireylerin kullanamadığı web siteleri

A’dan Z’ye görme engelli bireylerin kullanamadığı web siteleri

13 Aralık tarihinde Manhattan’da yaşayan Henry Tucker, 10 sanat galerisine web sitelerinde göremeyen kişilerin erişimine uygun olmadığı için dava açtı.

Tucker’ın şikayetçi olduğu sanat galerileri arasında Adam Baumgold Fine Art, Agora Albertz Benda ve Acquavella yer alıyor. Engelli bireylerin avukatları, Engelli Amerikalılar Yasası (Americans With Disabilities Act) kapsamında yıllardır kurumları rampa, daha geniş açılan kapı aralığı ve alçalan tezgâh eklemeye zorlayarak daha erişilebilir olmaları için çalışıyor. Ancak ticaret ve kültürün internete geçiş yapması ve web sitelerinin görme engellilere uygun olmaması nedeniyle açılan dava sayısı bir önceki yıla oranla neredeyse üç kattı arttı.

Web sitesi erişimi konusunda dava açılan işletmeler arasında taşıma şirketleri, kolejler, sigorta şirketleri, turistik seyahat turları, restoranlar ve yoga stüdyoları bulunuyor. Anna Sui isimli moda şirketinden Playboy.com’a kadar neredeyse her sektörün temsilcileri göreve çağırılıyor. 

Geçtiğimiz aralık ve ocak aylarında birçok sanat galerisi dava edildi. Mark Borghi Fine Art’ın sahibi Mark Borghi, bu durumu şantaj olarak niteledi. Galerileri mahkemeye veren iki New York avukatı Joseph H. Mizrahi ve Jeffrey M. Gottlieb, bu alanda ülkenin en iyilerinden sayılıyor. İkili daha önce gelen şikayetler üzerine CorePower YogaHoney Baked Ham Company  ve Camp Bow Wow Franchising isimli işletmelere de dava açmıştı. Avukatlar, bu davaları davacılardan para almak için açtıkları iddiasına şiddetli bir şekilde karşı çıktı. Ulusal Görme Engelliler Federasyonu’nun (National Federation of the Blind) Halkla İlişkiler Direktörü ve görme engelli bir birey olan Chris Danielsen konuyla ilgili “Günlük hayatınızı ve interneti ne kadar kullandığınızı düşünün” dedi. Mahkemelerin bu konuya yönelik cevabı ise Engelli Amerikalılar Yasası’na göre internet gibi kamuya açık kullanım alanlarının herkes için erişilebilir olması gerektiği oldu.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar