Hayalimizdeki dünyaya güçlü kadınlarla ulaşabiliriz

Hayalimizdeki dünyaya güçlü kadınlarla ulaşabiliriz

Avon’un kadınlarla yaptığı küresel araştırmanın sonuçlarına göre zorlaşan yaşam şartları, kadınları büyük ölçüde etkiliyor. Avon’un, eşit ve adil bir hayat kurmak amacıyla yıllardır kadınların karşı karşıya kaldıkları engel ve sorunlarla mücadele ettiğini söyleyen Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, “Gücümüzü, kadınların kendi şartlarına göre çalışmalarına imkan yaratmak için kullanıyor ve kadının olduğu her yerde her zaman onların destekçisi oluyoruz. Biliyoruz ki herkesin hayalindeki daha iyi bir dünyaya güçlü kadınlarla birlikte çalışarak ulaşabiliriz” diyor.

Öncelikle Avon’un kadınlarla yaptığı küresel araştırmadan bahsedebilir misiniz?
Güzellik markası Avon olarak 136 yıllık geçmişimizle, yaklaşık 60’tan fazla ülkede 5 milyonun üzerinde temsilcimizle hizmet veriyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne, kadınların karşılaştıkları engel ve zorluklara yönelik mücadelesinde, yanlarında durmaya özen gösteriyoruz. ‘Dünya için’ çalışan en iyi güzellik markası olma misyonumuzla sürekli çeşitli araştırmalar yapıyor ve çalışmalarımızı da elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Son olarak Avon bilim insanları ve uzmanlardan oluşan ekibimizle kadınların yaşam maliyeti krizinden nasıl etkilendiği ve bu krizde markanın kadınlara nasıl yardımcı olabileceğine yönelik bir araştırma gerçekleştirdik. Araştırmaya üç kıtada sekiz ülke üzerindeki kadınlar katıldı.

Araştırma sonuçları bize ne söylüyor?

Araştırma sonuçları bize zorlaşan yaşam şartlarının kadınları büyük ölçüde etkilediğini gösterdi. Buna göre kadınların yüzde 57’si gelecek konusunda endişeli ve yüzde 35’i finans konusunda kontrolü kaybetmiş gibi hissediyor. Yine araştırmaya katılan kadınların üçte birinden fazlasını oluşturan yüzde 34’lük kısmı, ailelerine yeterince ekonomik yönden destek olamadıkları için suçluluk duyuyor. Kadınların yüzde 92’si dışarıda yemek yemek, tatil, yeni kıyafet ve manikür gibi temel olmayan harcamalarından vazgeçmek zorunda kaldığını söylüyor. Yüzde 38’i de bu yıl en sevdikleri markalı ürünleri almak yerine daha ucuz alternatiflere yöneldiğini belirtiyor. Kozmetik de bu durumdan en çok etkilenen alanlardan birini oluşturuyor. Dünya genelinde kadınların dörtte biri parfüm kullanmayı, her beş kadından biri ise makyaj ürünleri satın almayı ve cilt bakımı ürünleri kullanmayı bıraktığını ifade ediyor. Dünya çapında her beş kadından dördü (yüzde 80) yaşam maliyeti artışına yardımcı olmak için ikinci bir işte çalışıyor veya çalışmayı düşünüyor. Bu kadınların yarısından fazlası bunu faturalarını ödemek için yaparken, her üç kadından biri yemek sipariş edebilmek ve yeni kıyafetler satın almak gibi eskiden sahip oldukları küçük lüksleri karşılayabilmek istiyor. Kadınların beşte biri ise en sevdikleri güzellik ürünlerini satın almaya devam etmek istiyor.

Avon, kadınlara destek olabilmek için nasıl çözümler sunuyor?
Avon olarak güzelliği ulaşılabilir ve uygun fiyatlarla sunmak, bizim için her zamankinden daha önemli. Biz de güzelliği kaliteli bir şekilde herkesin ulaşabileceği uygun fiyatlarla sunmayı amaçlayarak demokratik güzellik hareketini başlattık. Son teknolojileri kullandığımız Ar-Ge merkezlerimiz, halihazırda faaliyette olan binden fazla patentimiz ve yüzde 60’ı kadın olan üst düzey 160 bilim insanımızla tüm ürünlerimizde üstün kalite ve performans sunmak için çalışıyoruz. Ürünlerimizin kalitesi ve performansı kadar güzelliği demokratikleştirmeyi yani uygun fiyatla sunarak herkes için erişilebilir kılmayı hedefliyoruz.


Türkiye’de kaç kadına iş imkanı sağlıyorsunuz? Burada sunduğunuz çözümler neler?
Gücümüzü, kadınların kendi şartlarına göre çalışmalarına imkan yaratmak için kullanıyor ve kadının olduğu her yerde her zaman onların destekçisi oluyoruz. 136 yıldır kadınlara kazanç fırsatları sunarak hayatlarını iyileştirmek ve hayallerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Türkiye’de Avon ailesine katılarak kendi işinin sahibi olan, çalışan, üreten, sevdiklerine ve birbirlerine destek veren yüz binlerce kadın var. Girişimciliği daha fazla teşvik etmeyi amaçlayarak temsilci kazanç modelimizi yenileyerek daha fazla kazanç ve ayrıcalık sunmaya başladık. Dünya çapında bugüne kadar kadınlara sunduğumuz desteği iki katına çıkardık ve yeni dönemde daha üretken, daha verimli, daha kazançlı bir gelecek ve güvene dayalı uzun soluklu bir işbirliği vaat eden ‘Güçlü Bağlara Dayalı Satış’ modeliyle ilerleme kararı aldık. Avon temsilci yapısıyla aslında girişimci kadınlara ilham veriyoruz. Ayrıca temsilcilerimizin mağaza açmasına destek veriyoruz. Biliyoruz ki güçlü kadınlarla birlikte çalışarak herkesin hayalindeki daha iyi bir dünyaya ulaşabiliriz ve en önemlisi de inanıyoruz ki kadınlar için iyi bir dünya herkes için iyi bir dünya olur. Kadınlar her şartta ve koşulda kendilerine inandıkları sürece olağanüstü başarılara imza atıyor. Biz de Avon olarak onların hayatın her alanında daha sağlıklı, kendi ayaklarının üstünde dimdik durmalarına destek olmak ve mutlu olmaları için çalışıyor, onların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda imkanlarımızı seferber ediyoruz. Bu amaçla yeni Güçlü Bağlara Dayalı Satış modelimizle daha çok kadının hayatına dokunmayı amaçlıyor, onlara onların yol arkadaşı olmayı, hayallerini gerçekleştirme imkanı sunmayı hedefliyoruz.

“Avon’la yolunu güzelleştir” sloganımızla sunduğumuz yenilikler kapsamında girişimci kadınlara ilham veriyor, onlara para kazanırken yeni dostluklar kuracakları bir kapı oluyoruz. Türkiye’de kendi işinin sahibi olan, çalışan, üreten, sevdiklerine ve birbirlerine destek veren yüz binlerce kadına daha fazla kazanç ve ayrıcalık vadediyoruz. Kadınlara istediği zaman istediği yerden çalışma, çalışma saatlerini dilediği gibi ayarlama ve ekonomik özgürlüğünü kazanarak sevdiklerine daha fazla vakit ayırma gibi imkanlar sunuyoruz. Çoğunluğu kadınlardan oluşan temsilcilerimize daha fazla kazanç modeli sağlıyoruz. Temsilcilerimiz satış yaptıkları her üründen yüzde 20 ek gelir elde ediyorlar.

Kadınlara yönelik gerçekleştirdiğiniz sosyal sorumluluk projelerinden bahsedebilir misiniz?

Amacımız önce ve her zaman toplumsal faydaya odaklanmak. Bu doğrultuda da her yıl 100 milyon kadının hayatına dokunmayı hedefliyoruz. Bu vizyon doğrultusunda iklimle mücadele ediyor, hayvanları korumak ve sürdürülebilir, daha güzel bir dünya oluşturmak için tüm kaynaklarımızı kullanıyoruz. Tüm bunların yanı sıra bizi biz yapan eşit ve adil bir hayat kurmak amacıyla da yıllardır kadınların karşı karşıya kaldıkları engel ve sorunlarla mücadele ediyor, onlara her alanda destek olmak için çalışıyoruz.

Peki neler yaptık ve neler yapıyoruz: Kadınların en büyük sağlık sorunlarının başında gelen Meme Kanseri ile mücadelede büyük bir farkındalık hareketinin her yıl öncülüğünü yapıyoruz. Mesleklerin cinsiyeti olmasın diye sesimizi yükseltiyoruz, bununla ilgili geçtiğimiz yıllarda sponsor olduğumuz kadın futbol kulübü oyuncuları gösterdikleri başarılarla hem ülkemizi gururlandırdı hem de ne kadar doğru yolda olduğumuzu dünyaya kanıtladı.

Kadına şiddet asla taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgimiz ve önlemek için yıllardır her fırsatta çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunların sonuncusu da geçen yıl pandemi döneminde başlattığımız Evdesin Ama Yalnız Değilsin hareketiydi. İzolasyon döneminde daha da artan şiddet olaylarına karşı kadınları korumaya yardımcı olmak için başlattığımız, dünya çapında büyük ses getiren bir hareket haline geldi.
   

Tüm dünyada kadınların mücadele ettiği davalara yönelik 1 milyar doların üzerinde bağışta bulunduk. Son 10 yılda dünyanın dört bir yanındaki hayır kurumlarına her yıl 10 milyon dolar bağışladık. 16,4 milyondan fazla meme taramasına fon sağladık ve aile içi şiddete maruz kalan 14 milyon kadına yardım ettik. Gençlerin başarılarına katkı sunmak için bugüne kadar 9.3 milyon dolardan fazla eğitim bursu sağladık.

Global olarak bu yıl kadınlara destek sözümüzü bu yıl iki katına çıkardık. Bugüne kadar bağışladığımız 1,1 milyar dolara ek olarak, dünya çapında kadınların mücadele ettiği konular için 1,35 milyon dolarlık bir destek daha vermeyi planlıyoruz.

Selin Babacan
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar