Dünya’nın en büyük sulak alanı yanıyor

Dünya’nın en büyük sulak alanı yanıyor

Brezilya’nın Pantanal bölgesi, temmuz ayından beri yangınlarla boğuşuyor. Bölgede çıkan yangınlar Amazon yağmur ormanlarındaki en büyük yangının dört katı büyüklüğüne ulaştı. Bilim insanları, yangınlara kuru havanın sebep olmuş olabileceğini düşünüyor.

Dünyanın en büyük sulak alanı olan Pantanal, 36’sı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olmak üzere yaklaşık bin 200 omurgalı türüne ev sahipliği yapıyor. Temmuz ortasından beri Pantanal’ın Brezilya’da bulunan kısmında çıkan yangınlar, şimdiye kadar arkalarında New York şehrinden daha büyük bir yanmış alan bıraktı.

Dünyanın en büyük taşkın yatağı Pantanal, normalde kasımdan nisana kadar süren yağmur mevsimi boyunca suyla dolmasına rağmen bu yıl hiç sel almadı. Yolu Pantanal’la kesişen Paraguay Nehri, 1973’ten bu yana en düşük seviyesine seyretti. Bilim insanları, bu kuru havanın Atlantik Okyanusu’ndaki ısınmadan kaynaklandığı düşünüyor. Bu ısınma, nemi Güney Amerika’dan alıp kasırgalar oluşturabileceği kuzeye göndererek bölgede kuruluğa sebep oluyor.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar