İklim bilgisini herkes için ulaşılabilir yapan girişim: Climate Cardinals

İklim bilgisini herkes için ulaşılabilir yapan girişim: Climate Cardinals

İngilizce bilmeyenler için iklim hareketini daha erişilebilir hale getirmek amacıyla kurulan Climate Cardinals, uluslararası bir gençlik liderliğinde kar amacı gütmeyen kuruluş olarak çalışır. İran ve ABD çifte vatandaşı olan Sophia Kianni tarafından kurulan Climate Cardinals, 500.000 kelimelik iklim bilgisini 100 dile çevirerek iklim bilgisinin İngilizce bilmeyen insanlara ulaşmasına destek oluyor.

İran’a yaptığı bir gezi sırasında İran’daki kirliliğin geceleri yıldızları göremeyecek kadar kötü olduğunu görünce çok şaşıran Sophia, Orta Doğu’daki iklim hakkında internette araştırma yapmaya başlar. İklim krizine dair endişelerini akrabalarına ileten genç aktivist, akrabalarının iklim değişikliği hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediklerini öğrenince harekete geçer.

Akrabalarını bu konuda bilgilendirmek isteyen Sophia, İngilizce dışındaki dillerde bilimsel literatür eksikliği olduğunu fark ettikten sonra bilgileri Farsçaya çevirir. Akrabalarının çevirileri okuduktan sonra son birkaç yıl içinde sürdürülebilir alışkanlıklar geliştirdiğini gözlemleyen genç girişimci, Climate Cardinals kurmak için kolları sıvar.

Climate Cardinals iklim bilgilerine herkesin ulaşabilmesi için çalışıyor

Uluslararası bir gönüllü hareketi olan Climate Cardinals, iklim kriziyle mücadele etmek için dünyanın dört bir yanındaki insanlardan oluşan bir koalisyonu eğitmeyi ve güçlendirmeyi amaçlar. 9.000’den fazla gönüllüsü ile iklim bilgilerini 100’den fazla dile çeviren ve tedarik eden Climate Cardinals, 750.000 kelimeden fazla iklim bilgisi tercümesi ile 500.000’den fazla kişiye ulaştı.

41 ülkede yer alan genç gönüllüsü ve şubesi bulunan kuruluş, gönüllülerin kendi yerel topluluklarıyla ilgili iklim bilgilerini çevirmesi için özerk bir şekilde çalışmalarını destekler. Yapılan çeviriler sayesinde UNEP Youth #ForNature (Doğa İçin Gençlik) manifestosu biyoçeşitlilik eylemi üzerine en yaygın şekilde dağıtılan dilekçe olarak tarihe geçti.

“Birlikte harekete geçebiliriz”

Çalışmaları ile Forbes Sosyal Etki 30 yaş altı 30 listesinde kendine yer bulan Sophia Kianni, gezegeni gerçekten önemseyen ve yaşanabilir bir gelecek olmasını sağlamak için mücadele eden insanların varlığı sayesinde iklim hareketi konusunda iyimser olduğunu dile getiriyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Gençlik Danışma Grubu’nun en genç üyesi olan Kianni, “Daha fazla yeşil iş yaratmak ve sürdürülebilir, net sıfır karbon ekonomisine geçişi sağlamak için birlikte harekete geçebiliriz” diyerek aktivistlere ilham veriyor.

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar