Dünya Sağlık Örgütü pandeminin devam edeceğini açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü pandeminin devam edeceğini açıkladı

Pandemiyi kapsamlı olarak ele almak ve tavsiyelerde bulunmak için her üç ayda bir toplanan 19 üyeden oluşan DSÖ acil durum komitesi, Covid-19 aşılarının ve tedavilerinin artan yayılımı yoluyla ilerleme kaydedilmiş olsa da, mevcut durumun analizi ve tahmin modelleri pandeminin bitmekten uzak olduğuna işaret ediyor.

Komite, pandeminin uzun vadeli kontrolü için yeniden kullanılabilir maskeler ve solunum cihazları ile yeni nesil aşılar, teşhis ve tedavi yöntemleri konusunda daha fazla araştırma yapılması konusunda çağrıda bulunuyor.

Uzayan pandeminin insani acil durumları, toplu göçü ve diğer krizleri daha kritik duruma getirdiğini belirterek, devletlerin hazırlıklı olmalarını ve müdahale planlarını gözden geçirmelerini söylüyor.

Afrika’nın aşılara, testlere ve tedavilere erişiminin yanı sıra pandeminin evrimini izlemek için veri toplama ve analiz etme yetersizliğinin, mücadele çabalarını zorlaştırdığı konusundaki endişelerini de dile getiriyor.

Bir hesaplamaya göre, Afrika’da 100 kişiye 14 doz aşı uygulanırken, bu sayı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 128 doz, Avrupa’da 113, Latin Amerika ve Karayipler’de 106, Okyanusya’da 103, Asya’da 102 ve Ortadoğu’da 78 olarak belirtiliyor.

Komite, Covid-19 aşılarının adaletsiz dağılımı dikkate alınarak, uluslararası seyahat için aşı kartı uygulamasının gerekli veya tek koşul olmaması konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Bunun yerine ülkelerin gelişmeler çerçevesinde test ve/veya karantina gereklilikleri gibi önlemleri kaldırarak ve güncelleyerek uluslararası seyahati kolaylaştırmaya yönelik risk temelli bir yaklaşımı düşünmelerini öneriyor.

Komite ayrıca DSÖ tarafından acil kullanım onayı verilen tüm aşıları tanımaları konusunda ülkelere çağrıda bulunuyor.

Kaynak:

https://www.news24.com/news24/world/news/pandemic-far-from-finished-who-20211026?utm_campaign=607375_Covid-19%20news%20report%20-%2027%2F10%2F21&utm_medium=Email&utm_source=UK_Media_Dotmailer&dm_i=61YZ,D0NJ,ZI0HZ,1KF6J,1

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar