The Ocean Cleanup, Kuzey Pasifik Okyanusu’ndan 100 ton plastik çıkardı

The Ocean Cleanup, Kuzey Pasifik Okyanusu’ndan 100 ton plastik çıkardı

Okyanuslara dökülen plastiği temizlemek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum girişimi olan The Ocean Cleanup, Büyük Pasifik Çöp Alanı’ndan (GPGP) 100 bin kilogram plastiğin kaldırılmasını sağladı.

2013 yılında temelleri atılan The Ocean Cleanup, okyanuslara atılan plastiklerin çıkarılmasına yardımcı olabilecek ve daha büyük su kütlelerine dahil olmadan önce durdurulmasını sağlayabilecek teknolojiler geliştiriyor.

Kuruluşun odaklandığı bölge, Asya, Güney Amerika ve Kuzey Amerika ülkelerinden gelen çöplerin suda büyük bir enkaz yığını oluşturduğu Kuzey Pasifik Okyanusu’ndaki GPGP alanından oluşuyor.

Ocean Cleanup nasıl çalışıyor?

Girişimin GPGP’yi temizleme stratejisinin bir parçası olarak kurulan Sistem 001, birikintiyi toplamak amacıyla yüzer bir bariyerden oluşuyor. Dalgalar, rüzgar ve akıntı tarafından itilen bariyer, deniz çapaları tarafından yavaşlatılarak durduruluyor. Sistem, 2018 yılında verimlilik açısından test edilerek hizmet vermeye başladı.

Birkaç denemeden sonra iyileştirilen deniz çapaları, sistemi yavaşlatabilen ancak plastiği yakalama yeteneğini geliştiren su kaynaklı bir paraşüt haline indirgendi. Sistem 002 olarak adlandırılan yeni uygulama, kuruluşun ilk büyük ölçekli temizleme teknolojisidir. 2021 yılında 12 hafta boyunca test edilen sistemin başarısının kanıtlanmasından bu yana etkin olarak kullanılıyor.

Günümüze kadar 101 bin kilogram plastiğin temizlenmesine katkı sağlayan The Ocean Cleanup, devam eden çabalarıyla daha iyisini yapabilmek adına mücadelesini sürdürüyor.

Sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve CEO’su Boyan Slat, şimdiye kadar yaptıkları iyileştirmelerden bazı heyecan verici projeleri @theoceancleanup Instagram hesabı aracılığıyla paylaştı.

Plastikle mücadele eden kuruluşun ses getiren çalışmalarına rağmen etkinliğinin çok düşük düzeyde kaldığı ve tahminlerine göre, GPGP’nin yaklaşık olarak 100 milyon kilogram plastik barındırdığı öne sürülüyor.

Kuruluşun gelecek planları

Okyanuslardaki plastiklerin yüzde 90 oranında azaltılması için son tarih olarak 2040 yılını hedefleyen girişimin iki yönlü stratejisi bulunuyor.

Bunlardan birincisi, Sistem 002’den 10 kat daha hızlı plastik atık toplayan daha büyük ve verimli bir temizleme sistemi olan Sistem 003’ün geliştirilmesi. Halihazırda var olan ve yeni geliştirilen Sistem 003’e geçiş yapan organizasyon, gelecekte oluşturmayı planladığı temizleme sistemleri filosu için bu teknolojiden ayrıntılı plan olarak yararlanacağını belirtiyor.

İkinci stratejisi ise, plastik atıkların okyanuslara dökülmeden önce durdurulmasını sağlamak. Bu amaç doğrultusunda, atıkların okyanuslara ulaşmasını önlemeyi hedefleyen nehir sistemlerine yerleştirilecek yol kesici tasarımlar geliştiriyor ve test ediyor.

Kaynak:           

https://interestingengineering.com/innovation/organization-removes-100000-plastic-ocean

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar