Dünya Sağlık Örgütü, iklim değişikliğinin en büyük sağlık tehdidi olduğu konusunda uyarıyor

Dünya Sağlık Örgütü, iklim değişikliğinin en büyük sağlık tehdidi olduğu konusunda uyarıyor

Dünya Sağlık Örgütü, iklim eylemi çağrısında bulunduğu raporda, fosil yakıt kullanımının insanlığı ve gezegeni öldürdüğünü söylüyor.

Ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını artırmak için baskı altında olacakları BM Cop26 konferansı öncesinde yayınlanan rapor, iklim değişikliğinin insanlığın karşı karşıya olduğu tek ve en büyük sağlık tehdidi olduğu konusunda uyarıyor.

İklim krizi, son 50 yılda kalkınma, küresel sağlık ve yoksulluğun azaltılması yolunda kaydedilen ilerleme ve gelişmenin yok olacağına işaret ediyor.

Aynı zamanda, artan sıcak hava dalgaları ve sel gibi aşırı hava koşullarından, gıda sistemlerindeki aksamalardan, hastalık yayılımındaki artışlardan ve ruhsal sağlık sorunlarından kaynaklanan hastalanmaya ve ölüme neden oluyor.

Raporda, fosil yakıt kullanımının iklim krizini şiddetlendirdiği ve bu durumun sebep olduğu hava kirleticilerin milyonlarca erken ölüme neden olduğu açıklanıyor.

Hükümetleri, pandemi sonrasında, daha sağlıklı bir kalkınma ve dönüşüm taahhüt etmeye, iklim değişikliği ile mücadele çabalarının Paris Anlaşması hedefleriyle uyumlu olmasını sağlamaya, yüzde 100 yeşil yatırımları teşvik edici harcamalara odaklanmaya ve fosil yakıta aktarılan devlet desteğini sona erdirmeye çağırıyor.

Aynı zamanda, aşı eşitliğini taahhüt ederek, mevcut iklim ve sağlık krizlerinin temelindeki eşitsizlikleri ele alarak, bir sonraki pandemiye hazırlıklı olmak ve önlemek adına eylem çağrısında bulunuyor.

Gezegendeki hiçbir canlı iklim değişikliğinin sağlık etkilerinden muaf olmasa da, en dezavantajlı ve savunmasız kesimin bu etkileri daha şiddetli hissedeceğinin altı çiziliyor.

Raporla birlikte, dünya genelinde 45 milyon doktoru ve sağlık profesyonelini temsil eden 300 kuruluş tarafından kaleme alınan mektupla, Cop26’daki liderler ve müzakereciler iklim eylemini hızlandırmaya davet ediliyor.

İngiliz Tabipler Birliği, Royal College of Physicians ve Save the Children da dahil olmak üzere birçok İngiliz kuruluşun imzası bulunun mektupta, sağlık profesyonellerinin, iklim değişikliğinin neden olduğu zararlarla daha şimdiden karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Ülke liderlerini ve Cop26’daki temsilcilerini, küresel ısınmayı 1,5C ile sınırlayarak yaklaşan sağlık felaketini önlemeye ve düzenlemelere yönelik atılan tüm adımlarda insan sağlığını ele alırken küresel eşitliği önemle dikkate almaya çağırıyorlar.

Kaynak:

https://www.independent.co.uk/climate-change/news/who-climate-change-cop26-glasgow-b1937456.html?utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=IND_Climate%202021-10-15&utm_term=IND_Climate_Newsletter

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar