Yardım karşılığında zaman kazanmak: Zumbara

0

Zamanın bizim için ne kadar değerli bir kavram olduğunu biliyoruz. Hatta “zamansızlık’tan” dolayı yakınmalarımız da bu kavramı ne kadar önemsediğimizin bir göstergesi.

Bizim için kısıtlı ve bir o kadar da değerli olan zamanı değerlendirmenin bir çok yolu bulunmakta. Sevdiğiniz bir şeyi yapmak, kitap okumak, resim yapmak ya da sporla ilgilenmek. Önemli olan yaptığınız şeyin size mutluluk getirebilmesi. Ama bunun yanında, yardım ve paylaşmanın vermiş olduğu mutluluk paha biçilemez. Size zamanınızı yardım ederek değerlendirebileceğiniz ve karşılığında da yardım alabileceğiniz büyük bir yardım ekosisteminden bahsedeceğiz.

Sosyal bir girişim olan Zumbara’yı basitçe anlatmak gerekirse bir zaman bankası aslında. Zaman bankası kavramı 40’tan fazla ülkede uygulanan bir sistem. Uzman olduğunuz ya da eğitim verebileceğiniz bir konu var ise bu durumu mahallenizde bulunan yerel ofise bildiriyorsunuz, ya da destek almak istediğiniz konular var ise bu ofise kayıt oluyorsunuz. Bu ofisler sayesinde de yardımı talebinde bulunanlar ve yardım edenler buluşabiliyor. Böylelikle insanlar birbirine para yerine zaman karşılığında yardım ediyor. Bu sayede mahalle dayanışması gelişirken, yardımın önemi de artıyor.

Bir çok farklı ülkede uygulanan Zaman Bankası uygulamasını ülkemize uyarlayarak sosyal bir girişim haline getiren Ayşegül Güzel ve Meltem Şendağ, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciyken tanışmışlar. İkisi de farklı ülkelerde uzun bir süre iş hayatı içerisinde çeşitli görevlerde yer almışlar. Ayşegül, İspanya‘da yaşadığı yıllarda Zaman Bankası kavramı ile tanışmış ve bu kavramı ülkemize uyarlamak adına Meltem ile işbirliği yapmış.

Ortaya çıkardıkları Zumbara platformu ile, kişilerin zamanlarını birbirlerine yardım ederek geçirmelerini sağlıyorlar. Farklı etkinliklerin düzenlendiği bu platformda yeni hobiler edinebilir ya da eşyalarınızı takas sistemi ile değiştirebiliyorsunuz.

Zumbara’da süreç nasıl ilerliyor?

Zumbara platformunda sistem şöyle ilerliyor; öncelikle sisteme kayıt oluyorsunuz, sonrasında yardım talebinde bulunuyorsunuz. Kaç saat yardım aldıysanız siz de bu kadar zaman süresince birine yardım ediyorsunuz.

Platformun düzenlediği çeşitli etkinlikler ve atölyeler de bulunmakta. İnsanlar kendi aralarında anlaşarak farklı etkinlikler de düzenliyorlar.

Ayrıca platformda güvenliği sağlamak amacıyla raporlama da yapılıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar da platformun güvenilirliği için yardımda bulunuyorlar. Örneğin yardım aldığınız kişinin profiline girerek onun hakkında yorum yapabiliyorsunuz. Böylelikle diğer kullanıcılar için bir referans oluşturabiliyorsunuz. Ya da sizi rahatsız eden bir kişi olursa bunu platform yetkililerine bildirebiliyorsunuz. Yeterince teknik destek alamadıklarını belirten platform yetkilileri, kullanıcıların bu yardımları sayesinde hem site içerisindeki, hem de Zumbara topluluklarının birbirine olan güvenini sağladıklarını söylüyorlar.

Basit ve bir o kadar da faydalı bir amaca hizmet eden bu sosyal girişim sayesinde zamanınızı, birilerine yardım ederek ve karşılığında yardım alarak daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Paranın değerini yitirdiği bu uygulamaya sizde katılmak ister ya da detaylı bilgi edinmek isterseniz websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.