Türk Telekom Dünya Çocuk Kitapları Haftası için “Kitaplara Ses” uygulamasını hazırladı

0

Türk Telekom, 350 gönüllü tarafından 600 kitabın seslendirildiği  “Kitaplara Ses” isimli mobil uygulamayla Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda görme engelli çocuklar için kitap seslendirmeye davet ediyor.

Türk Telekom Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) iş birliği ile görme engellilere ücretsiz olarak sunduğu Telefon Kütüphanesi projesi kapsamında geliştirdiği “Kitaplara Ses” mobil uygulamasıyla, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’na hazır hale getirildi.

350 gönüllü “Kitaplara Ses” için 600 kitap seslendirdi

Türk Telekom, Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda görme engelli çocukları yepyeni kitaplarla buluşturmak için tüm gönüllüleri “Kitaplara Ses” uygulaması ile kitap seslendirmeye davet ediyor.

Sosyal medyada Oyuncu Anne olarak tanınan yazar Şermin Yaşar da Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında kaleme aldığı kitabı Çok Hayal Kuran Çocuk’u, gönüllü olarak “Kitaplara Ses” uygulaması için seslendirerek, Telefon Kütüphanesi’ne katkıda bulundu.

Şermin Yaşar, Türk Telekom’un bilgiye erişimde engelleri kaldırmak amacıyla görme engelli kitapseverler için ücretsiz sunduğu Telefon Kütüphanesi projesine destek vermekten memnuniyet duyduğunu belirtti. Herkesi görme engelliler için kitaplara ses olmaya davet eden Yaşar: “Dünya Çocuk Kitapları Haftası kapsamında seslendirdiğim kitabımın artık görme engelli çocuklar tarafından da erişilebilir olması benim için ayrı bir mutluluk. Kitabımı “Kitaplara Ses” uygulaması üzerinden kolayca okuyarak kütüphaneye katkıda bulundum. Böylece kitabım ve sesimle daha çok çocuğa ulaşabileceğim. Kitapseverler bu ücretsiz uygulamayı kolaylıkla telefonuna indirerek görme engellilerin daha çok kitaba ulaşmasını sağlayabilir” dedi.

Telefon Kütüphanesi projesi kapsamında görme engelliler için gönüllü olarak kitap seslendirme fırsatını herkese sunan Türk Telekom’un, 3 Aralık 2016’da Dünya Engelliler Günü’nde lanse ettiği “Kitaplara Ses” uygulaması, bugüne kadar 15 bin defa indirildi. Türkiye’nin dört bir yanından görme engellilere destek olmak isteyen gönüllü vatandaşları da sosyal sorumluluk projesine dahil eden Türk Telekom’un Kitaplara Ses uygulaması için bugüne kadar 350 gönüllü tarafından 600 kitap seslendirildi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.